Vánoční ozdoby v jednom ohni. Už přes léto chrlí Horní Bradlo jednu za druhou

5. srpen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Vánoční ozdoby vyráběné v Horním Bradle | Foto: Ilona Sovová

Na zimu a konec roku teď o prázdninách většinou moc nemyslíme. Zdá se nám to daleko. Ve výrobně ozdob ale mají Vánoce skoro pořád.

„Přes léto máme nejvíc práce. Vánoční ozdoby se vyrábějí nejenom pro Česko, ale i na vývoz. Právě většina zahraničních objednávek musí odejít do konce září. Vánoční stromky zdobíme hned na začátku roku, aby si zákazníci mohli vybrat z novinek,“ potvrzuje vedoucí provozovny Horní Bradlo Růžena Secká.

Mravenčí práce spíš pro ženy

Pro tuzemského zpracovatele ručně vyráběných a malovaných skleněných ozdob pracuje na Chrudimsku 40 lidí. Patří přitom pod družstvo ve Dvoře Králové nad Labem, kde působí dalších 60 zaměstnanců. „U nás je jenom jeden muž, který nám vánoční ozdoby fouká. Výroba bývá hlavně o trpělivosti, kterou mnohdy muži nemají. Zaměstnance si zaučujeme sami. Měli by umět pracovat rukama, být zruční. Někteří u nás pracují celý život.“

Růžena Secká byla hostem Dobrého rána

Ozdoba se tedy nejdřív musí nafoukat, a to podoby kuliček, zvířátek, špic, zvonečků, raket a podobně. „Pro český trh děláme oblíbené včelí medvídky. Máme i novinku v podobě sněhuláků, kteří umí stát na stole,“ říká Secká.

Okurková sezóna

Vánoční ozdoby vypadají v různých zemích různě. „V Americe mají pověru, že kdo první najde na stromečku okurku, bude mít celý rok štěstí. Do USA tedy každoročně vyrábíme spoustu nakládaček. V Česku převládají tradiční barvy. Letos bude módní korálová barva. Každému ale doporučuji, aby si vybral to, co se mu líbí a co se mu hodí. Děláme proto všechny barvy ve všech odstínech.“

Na sobotu 24. srpna podle Secké připravují v Horním Bradle Den otevřených dveří. „Od 8 do 14 hodin budeme mít exkurze. Malířky vytvoří ozdoby na přání se jménem.“

autor: Jakub Malý

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.