Pardubické trumpeťandy sklízí úspěchy. Teď se chlubí Zlatým oříškem

14. únor 2025

Ještě žádný učitel a ani žádná škola v historii Česka nezískali dva Zlaté oříšky. Prolomil to až Roman Faltys ze ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích.

Ten se radoval už v roce 2016 se souborem Trumpet Tune. „Žesťovou harmonii Pardubice jsem založil v roce 2010. Postoupili jsme taky do semifinále soutěže Česko Slovensko má talent. Se souborem jsme vystupovali v Rudolfinu, i se světoznámou pěvkyní Dagmar Peckovou. Práce je pro mě zároveň obrovským a jediným koníčkem. Věnuji mu celý svůj volný čas.“

Peníze na trubky

Cena Zlatý oříšek znamená pro trumpeťandy úplně nejvíc. Už 26 let jde o nejprestižnější dětskou soutěž ze všech oborů lidské činnosti. Finanční výhru 20 000 korun chtějí na doplňky k trubce, případně si šetřit na ještě lepší nástroje.

Dohromady se Radka Lukešová, Ludmila Doleželová a Thea Čiháková daly před dvěma lety. „Stál za tím náš pan učitel. Byly jsme si věkově nejblíž v Žesťové harmonii. Dnes 11, 12 a 14 let. Seděly jsme si a hrály jsme na podobné úrovni. Rozumíme si i mimo pódium. Když nehrajeme, tak si povídáme o škole a podobně.“

Skladbu nacvičují zhruba tak dva tři měsíce. Trénovat musí denně po škole. „Pokud se nehraje třeba 3 dny, jde do háje nátisk, tedy upnutí svalů, a pak už to hraje velice mizerně,“ podotýká Faltys.

Zájemců o hraní na trubku podle něj tolik není. „Když přijde třeba někdo šikovný na klávesy, začnu ho umlouvat. Učím v Domě hudby na čísle 319. Tam se zájemci můžou přihlásit. Ideálně od těch 6 do 10 let. Vydrží u mě třeba do 20, jeden chlapec u mě byl dokonce do 26 let. Toho si vážím.“

Stane se z Pardubických trumpeťand profesionální těleso? Mají už i mezinárodní úspěchy? A co je čeká v nejbližší době? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat