Ve Chvaleticích začíná oprava za 3 miliardy. Kouř z elektrárny bude čistější

Jeden z hlavních znečišťovatelů ovzduší na východě Čech, hnědouhelná elektrárna Chvaletice, slibuje, že bude z komínů vypouštět míň škodlivin. Zahajuje totiž rozsáhlou opravu dvou ze čtyř bloků továrny, modernizace provozu má prodloužit její životnost na léta a taky zlepšit stav ovzduší v okolí.

Vítězná firma si už odstavený blok převzala a začátkem května elektrárna odstaví i druhý. Dělníkům to umožní začít s kompletní opravou kotelny a strojovny, systémů kontroly a řízení a hlavně s modernizací odlučovačů popílku a absorbérů odsíření.

Životnost těchto dvou bloků by to mělo prodloužit až do roku 2030. Co bude s dalšími dvěma bloky, ale zatím není jasné.

Čtěte také

Společnost vlastnící elektrárnu investuje do opravy skoro 3 miliardy korun, peníze půjdou z jejích vlastních zdrojů.

Zatímco dnes elektrárna produkuje cca 350 mg/Nm3 oxidů dusíku z jednoho bloku, díky modernizaci toto číslo klesne pod 200 mg/Nm3. Sníží se také emise prachových částic. Obnovené bloky by měly splňovat nejpřísnější požadavky na dlouhodobý ekologický provoz, tvrdí to aspoň zástupci společnosti.

Pohled na elektrárnu z vrcholku komína

Právě kvůli exhalacím z chvaletické elektrárny padla nedávno žaloba. Jedné neziskové organizaci se nelíbilo, že krajský úřad a ministerstvo životního prostředí bez přizvání veřejnosti povolily před dvěma roky továrně produkovat asi o polovinu víc škodlivin, a tak jejich rozhodnutí napadla žalobou u Krajského soudu v Hradci Králové. Ten dal nedávno žalobci (neziskové organizaci) za pravdu s odůvodněním, že veřejnost nedostala dostatečný prostor pro své námitky. Elektrárna Chvaletice zase tvrdí, že navýšený limit polétavého prachu využila jen částečně.

Oba provozní bloky by měly být vylepšené do konce letošního roku.