Ve Chvaleticích začíná oprava za 3 miliardy. Kouř z elektrárny bude čistější

17. březen 2016

Jeden z hlavních znečišťovatelů ovzduší na východě Čech, hnědouhelná elektrárna Chvaletice, slibuje, že bude z komínů vypouštět míň škodlivin. Zahajuje totiž rozsáhlou opravu dvou ze čtyř bloků továrny, modernizace provozu má prodloužit její životnost na léta a taky zlepšit stav ovzduší v okolí.

Vítězná firma si už odstavený blok převzala a začátkem května elektrárna odstaví i druhý. Dělníkům to umožní začít s kompletní opravou kotelny a strojovny, systémů kontroly a řízení a hlavně s modernizací odlučovačů popílku a absorbérů odsíření.

Životnost těchto dvou bloků by to mělo prodloužit až do roku 2030. Co bude s dalšími dvěma bloky, ale zatím není jasné.

Čtěte také

Společnost vlastnící elektrárnu investuje do opravy skoro 3 miliardy korun, peníze půjdou z jejích vlastních zdrojů.

Zatímco dnes elektrárna produkuje cca 350 mg/Nm3 oxidů dusíku z jednoho bloku, díky modernizaci toto číslo klesne pod 200 mg/Nm3. Sníží se také emise prachových částic. Obnovené bloky by měly splňovat nejpřísnější požadavky na dlouhodobý ekologický provoz, tvrdí to aspoň zástupci společnosti.

Pohled na elektrárnu z vrcholku komína

Právě kvůli exhalacím z chvaletické elektrárny padla nedávno žaloba. Jedné neziskové organizaci se nelíbilo, že krajský úřad a ministerstvo životního prostředí bez přizvání veřejnosti povolily před dvěma roky továrně produkovat asi o polovinu víc škodlivin, a tak jejich rozhodnutí napadla žalobou u Krajského soudu v Hradci Králové. Ten dal nedávno žalobci (neziskové organizaci) za pravdu s odůvodněním, že veřejnost nedostala dostatečný prostor pro své námitky. Elektrárna Chvaletice zase tvrdí, že navýšený limit polétavého prachu využila jen částečně.

Oba provozní bloky by měly být vylepšené do konce letošního roku.

autor: wol
Spustit audio