Ve Skutči vyrobili boty pro Věru Čáslavskou i Jiřího Rašku, dnes je vystavují v muzeu
Skuteč je pětitisícové město na Chrudimsku, které z velké části leží v krajinné oblasti Železných hor. Tamní život velmi zásadně po staletí ovlivňovala dvě odvětví, a to kamenictví a obuvnictví. Díky těžbě kamene jsou dnes v okolí Skutče krásné zatopené lomy s průzračně čistou vodou.
Už od 16. století psali důležitou část skutečské historie také ševci. Obuvnictví dosáhlo zřejmě svého vrcholu ve 20. století, kdy ve Skutči bylo 25 továren na boty, které zaměstnávaly na 900 lidí. Dějiny obuvnictví si můžete prohlédnout ve stálé expozici ve skutečském Regionálním muzeu. K vidění je například historická ševcovská dílna, a také nejrůznější strojní pomůcky.
Boty s příběhem
Mezi nimi stará valchovačka, ve které se po sto letech, při restaurování, našel vzkaz dělníků pro další generace. „Popisovali tehdejší život, kolik co stálo například. Vzkaz si mohou lidé přečíst v rámci naší expozice, ale originál máme uložený v archivu,“ vysvětluje Lada Bakrlíková ze skutečského muzea.
Na konci výstavy jsou takzvané boty s příběhem. Jsou to konkrétní exempláře vyrobené ve Skutči, které nosili slavní lidé, například Věra Čáslavská, Jiří Raška nebo sourozenci Eva a Pavel Romanovi. Muzeum nabízí i další tematické výstavy. Například teď před Vánocemi tam připravil Klub panenek expozici s názvem Čas přání, dárků a vzpomínek, která navozuje sváteční atmosféru.
Se Skutčí jsou spojeni dva hudební skladatelé, Václav Jan Tomášek a Vítězslav Novák. I přesto, že každý žil v jiné době a s městem měli jiné pouto, oba dva dnes připomíná festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.
Na místní základní škole je pamětní deska Marie Hrdé, která byla ve svých 12 letech zavražděna nacisty při vyhlazení Ležáků. „Ten příběh je tady živý dodnes, Ležáky jsou kousek od Skutče a téměř každý tady někoho z těch lidí znal,“ říká ředitel Regionálního muzea Skuteč Libor Aksler. Marie Hrdá navštěvovala měšťanskou školu ve Skutči, měla jednoho bratra, který ale v roce 1942 už byl dospělý a žil v Praze. Později se účastnil odboje, aby smrt sestry a rodičů alespoň částečně mohl pomstít.
Související
-
Skutečné zážitky ze Skutče, aneb kamennou cestou do světla
Skuteč stojí na žulové skále. Tento výjimečně tvrdý kámen objevili stavitelé železnice kolem roku 1867 a následujících sto let se tady intenzivně těžilo. Dnes je vě...
-
Po stopách válečných Gigantů. Kusy obřích letadel jsou na Skutečsku dodnes
Obrovský a děsivý. Takový byl Messerschmitt 323 Gigant. Největší letadlo druhé světové války. První stroj, který dokázal přepravit tank, obrněné vozy nebo rovnou ce...
-
Pověsti o jménech obcí a míst - Třemošnice, Skuteč, Říčky,...
Třemošnice - slyšíme dvě varianty pověstí, i v erbu města jsou tři mošny panen, které z hradu odešly. Pan prof. Vorel nás překvapil - žádné tři mošny - tře mošny, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.