Velmi povedené kousky Ondry Kozáka a Ralfa Schuta

8. leden 2019

Bits´n Pieces  je nové album, které ozářilo domácí bluegrassovou scénu. Vytvořili ho dva fenomenální muzikanti Ondra Kozák z Jeseníků a čechoholanďan Ralf Schut,  komorně jen ve dvou,  s fantastickým nadhledem a hravostí, která dokládá skutečně mimořádnou instrumentální dovednost obou protagonistů.

Možná více než o klasické poslechové album se jedná o dechberoucí  výukový materiál určený všem, kteří se snaží hrát na bluegrassové nástroje. Ovšem nelze vyloučit, že velká část amatérských či začínajících muzikantů zahodí po poslechu toho cédečka své nástroje a začnou hrát třeba šachy.

Výběr třinácti písní zahrnuje několik pozoruhodně zpracovaných cover verzí, například swingovku Stranger in my mirror proslavenou Randy Travisem, beatlesáckou klasiku Norwgian wood nebo Dylanovo Don´t think twice.

Základem repertoáru této dvojice jsou ale velice hezké písně původem holanďana Ralfa Schuta, který se prý naučil česky a přesídlil z Holandska do Čech právě kvůli vynikající úrovni zdejší bluegrassové muziky. To je oficiální verze příběhu - podle té neoficiální v tom byla samozřejmě ženská. Ondra Kozák je oproti tomu velmi uznávaným hudebním lektorem a organizátorem  výukových dílen, jejich setkání, souhra a společná láska  k bluegrassu však opravdu dala vzniknout mimořádnému albu pro fajnšmekry a vyznavače bluegrassu.

Vydání pořadu Folková pohlazení doplňuje ještě kalendárium významných osobností a pozvánka na právě startující šňůru skupiny Malina Brothers.

Muzikant Ondra Kozák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...