Vesnice roku umí žít. V Biskupicích narazili bečku a vyhlížejí kaléšek

24. červen 2022

Titul už jim nikdo nevezme. I když se do známé soutěže v Pardubickém kraji tentokrát přihlásilo jenom deset obcí, vítězství má svou cenu. Obec na Svitavsku si ho maximálně považuje.

„Určitě je to pro naši obec velký úspěch a velká čest. Osobně mám dobrý pocit z dobře vykonané práce za těch 24 let, co dělám starostu.

Komise hodnotí několik kritérií. Myslíme si, že jsme ji zaujali bohatým společenským a kulturním životem. Daří se nám taky modernizovat brownfield, tedy hospodářské budovy dřív patřící biskupickému zámku a později JZD. To nejspíš taky hodně zaujalo,“ odhaduje Dalibor Šebek.

Pořád se něco děje

Starosta Biskupic Dalibor Šebek

Biskupice mají asi 460 obyvatel. „Prakticky každý měsíc pořádáme nějakou akci. Masopust, pálení čarodějnic, sportovní hry, letní kino a nejvýznamnější zůstává Biskupické kaléšek. Pořádáme ho od roku 1999. Výluka byla zatím jenom kvůli covidu. Zrovna 1. října má být vyhlášení celostátních výsledků Vesnice roku. Kdyby to bylo u nás, znamenalo by to, že jsme celostátní soutěž vyhráli.“

Krajskou zlatou stuhu biskupičtí převezmou v sobotu 6. srpna doma. „Jsou s tím spojené příjemné starosti. Vítězná obec musí uspořádat slavnostní vyhlášení. Musíme komunikovat i s ministerstvem pro místní rozvoj, Pardubickým krajem. Popasujeme se s tím. Hned první den, kdy jsme se o výhře dozvěděli, tak jsme narazili bečku a trochu jsme poseděli,“ dodává s úsměvem starosta Šebek.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související