S čím se rýmují Biskupice? Už pár století je to celkem jasná věc

13. říjen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Vzorky slivovice na festivalu Biskupické kaléšek hodnotí porota. Zvláštní cenu udělují i návštěvníci | Foto: Tereza Brázdová, Český rozhlas

S Východočeskými výlety na Biskupické kaléšek i do tradiční pálenice

Kraj na Malé Hané nese dobré ovoce, a tak s historií Biskupic jde v ruku v ruce i tradice pálení. Proslula biskupická slivovice i pálenice.

Říká se, že v Biskupicích se prý nepálí jen v kostele a na obecním úřadě. Každopádně svoji úrodu si lidé mohou nechat vypálit v biskupické palírně, která má dávnou historii. Funguje už od dob první republiky a pracovala v ní řada skvělých paličů. Slivovice v ní dodnes vzniká tradičními postupy a pomocí prověřené technologie.

Pálili i zámečtí páni

Biskupice leží v jihovýchodní části Pardubického kraje. Od Moravské Třebové je dělí 17 kilometrů a do Jevíčka jsou to 4 km. K dominantám obce patří zámek. Dříve na jeho místě stála středověká tvrz, v letech 1713 - 1716 zde nechal Vojtěch Libštejnský z Kolovrat vybudovat barokní zámek. Ten byl potom v držení několika rodů. Od roku 1874 do roku 1945 zámek vlastnila rodina Thurn-Taxis. Poslední majitel zámku, Friedrich Thurn-Taxis, byl v květnu 1945 zavražděn, jeho hrob se nachází na panském hřbitově za biskupickým kostelem.

Po roce 1945 zámek přešel do státní správy. Byla v něm škola, kanceláře a také byty. Jeho stav se stále horšil a zchátrale působí dodnes. Od 90. let se nachází v rukou soukromého majitele. Už zámečtí páni kdysi věnovali svoji pozornost pálení ovocného kvasu. V roce 1716 si nechali Libštejnští z Kolovrat postavit panskou palírnu. Jednalo se o pozdější hospodu č.p. 4 v Biskupicích.  

Nebudete stonat, nebudete mřít…

V Biskupicích bylo kdysi v provozu několik palíren, velkou osobností místní historie se stal Matěj Beran. Spolu s několika společníky začal v roce 1918 stavět podnik, původně jako továrnu na marmeládu, zpracování ovocné dřeně a sušárnu na švestky. Postupně se ale začalo s pálením ovoce ve velkém. V roce 1926 vzniká Družstevní ovocný lihovar a kromě ovocných pálenek se až do roku 1951 v pálenici vyráběl také líh. Postupem času se tu ale sušilo i mléko a vznikaly krmné směsi.

Zdrojem energie býval v biskupické palírně parní stroj

Biskupická pálenice má za sebou dlouhou historii a také řadu věrných zákazníků, a to nejen místních. Kvas si v Biskupicích nechávají pálit sadaři z mnoha míst Čech i Moravy. Nejvíc lidí do biskupické palírny míří v době konání festivalu slivovice Biskupické kaléšek, kvůli prohlídce a samozřejmě i ochutnávce.

Vítá je nejen majitelka pálenice Romana Tichá, ale i tradiční slogan na zdi objektu, který je pod ochrannou známkou: „Nebudete stonat, nebudete mřít, budete -li biskupickou slivovici pít!“ Letošní, 21. Kaléšek se konal 5. října a opět ho, už po osmnácté, doprovodil také tradiční závod velocipedů „Od pálenice k pálenici.“

Má rád historii a opravuje starou hospodu

Martin Vašíček z Biskupic se vyzná v místní historii. A jak sám říká, kulturní dědictví se snaží uchovat i pro příští generace. Opravil část někdejšího hospodářského dvora, který má ještě dokonce starší historii než barokní zámek. V někdejší konírně Vašíček vybudoval společenský Klub zoufalců (tak prý Martina Vašíčka nazývali sourozenci, když se chtěl pustit do opravy tohoto velmi zchátralého objektu). V prvním patře budovy vytvořil expozici věnovanou místní historii.

Interiér opraveného objektu části hospodářského dvora

Nedávno se amatérský historik, řidič autobusu a rocker Martin Vašíček pustil i do oprav tzv. panské hospody za lihovarem. Společenskému sálu s pódiem by chtěl vrátit původní podobu a jednou tam třeba uspořádat k poctě známého dramatika Moliérovské slavnosti.

Mohlo by vás zajímat