Většina přírodních koupališť je čistá, v Mělicích se objevilo fekální znečištění

8. červenec 2022 10:21

V některých přírodních koupalištích v Pardubickém kraji hygienici zjistili mírné znečištění vody. Podle posledních odběrů vzorků byly v oblíbeném písníku u Mělic zjištěny ve zvýšeném množství intestinální enterokoky.

Přítomnost těchto enterokoků indikuje možné fekální znečištění. Koupání ale zakázané není, kvalita vody je na třetím z pěti stupňů. V minulosti byl písník téměř vždy bez závad.

Čtěte také

Vodní mikroorganismy se rozmnožily v rybníku Rosnička na Svitavsku. Nálezy sinic a chlorofylu-a překračují limity prvního stupně hodnocení. Hygienici ho proto také řadí na třetí stupeň z pěti. Koupání může u některých lidí způsobit zdravotní problémy, proto je lepší se po něm osprchovat.

Horší průhlednost vody má rybník Hluboký na Pardubicku. Vykazuje sníženou průhlednost vody, což je ale vzhledem k charakteru dna obvyklé. Voda je nezávadná a vhodná ke koupání, dlouhodobě je na druhém stupni. V ostatních vodních nádržích je voda čistá.

Lidé mohou bez obav zamířit k přehradě Seč na Chrudimsku, k oblíbenému písníku Březhrad na Pardubicku nebo k nádržím Konopáč na Chrudimsku, Pastviny na Orlickoústecku a Březina na Svitavsku nebo k rybníku Dlouhý na Orlickoústecku.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související