Votoč to. Na faře v Lázních Bohdaneč bude od září komunitní šatník

22. září 2023, aktualizováno

Na faře v Lázních Bohdaneč začal v září fungovat komunitní šatník. Lidé tam mohou donést oblečení, které už nepotřebují, a zdarma si odnést nějaké jiné.

Komunitní šatník s názvem Votoč to je otevřený každou středu. Organizátoři chtějí šetřit přírodu a omezit plýtvání. Lidem možnost výměny oblečení ušetří peníze, protože nemusí kupovat nové. Projektu předcházela výměnná burza v bohdanečské sokolovně.

Rodiny vyměňují

Zájem veřejnosti byl velký, uvedla pořadatelka Soňa Cihlová. „Především rodiny s dětmi ze širokého okolí Bohdanečska tuto akci přivítaly a hojně ji navštěvovaly. Swap se tak stal pravidelnou neformální komunitní aktivitou a základním stavebním kamenem pro vznik současného komunitního šatníku, který provozuje MAS Bohdanečsko,“ řekla Cihlová.

Pracovnice na bohdanečské fary vybalují a třídí oblečení pro komunitní šatník

Prostory poskytla římskokatolická farnost. Akční skupina musela vystěhovat starý nábytek a s odborníky sanovat zdi. Šatník otevřel happeningem ve čtvrtek 31. srpna, místo vstupného nosili lidé šatní ramínka.

autoři: Jakub Malý , pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.