Vračovice - nejstarší chalupa ve východních Čechách

4. červenec 2015

Na unikátní lidovou architekturu se jezdíme dívat do skanzenů, například do Rožnova pod Radhošťěm nebo na Veselý Kopec. Málokdo ale možná ví, že v našem kraji, v okolí Vysokého Mýta, máme dva z nejstarších vesnických domů v celém Česku.

Jedná se o dům čp. 11 v Cerekvici nad Loučnou a chalupu čp. 2 ve Vračovicích.

Stavení ve Vračovicích na první pohled nepůsobí zrovna upraveným dojmem, stavebně je ovšem velmi unikátní. Součástí objektu je totiž velmi stará roubenka, s tzv. dýmnou jizbou.

Vysoká obytná místnost, která dnes majiteli slouží jako sklad, je vytvořená z roubených nehraněných trámů. Jde o velmi staré dřevo. Dendrochronologické analýzy ukázaly, že kmeny mohly být pokácené už v roce 1538!

Nehraněné strámy pocházejí z první poloviny šestnáctého století

Nejstarší část vračovického stavení pochází tedy z první poloviny 16. století. Masivní povalový strop roubené místnosti vynáší jen jeden stropní trám. Výška stropu přesahuje 3.6 metru, takže skutečně tato místnost s největší pravděpodobností bývala dýmnou jizbou, tedy prostorem, kam mohl volně unikat kouř a místnost tím pádem vyhříval.

Jak takové vytápění fungovalo?

Dým z pece stoupal volně pod strop, kde vytvořil vrstvu. Proto musel být strop tak vysoký, aby se pod tímto kouřovým sloupcem mohli pohybovat lidé. Menším oknem, které bylo posazené výš než ostatní okna, pak kouř odcházel ven z místnosti. Zbytky „dýmného okénka“, které tesaři umisťovali nejčastěji naproti dveřím do obytné místnosti, jsou ve štítové straně domu ve Vračovicích patrné dodnes.

autor: BRA
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.