Z Domu hudby v centru Pardubic bude moderní kulturní centrum

15. červen 2017

Okna netěsní, střecha dosluhuje, v kavárně se zastavil čas. To je aktuální stav pardubického Domu hudby, který stojí na Sukově třídě skoro čtyřicet let. V někdejším sídle OV KSČ v současné době sídlí Komorní filharmonie Pardubice a také hudební konzervatoř.

Budova patří Pardubickému kraji a ten ji teď plánuje opravit. Po chystaném zateplení a výměně oken přijde na řadu úprava okolí domu a také společenských prostor. Vznikla už studie, kterou společně vytvořili autor stavby Jan Třeštík a mladé architektonické studio Mixage.

Redaktorka Naďa Kubínková se na vizi ptala architekta Ondřeje Teplého:
„My bychom ten interiér rádi očistili a postupovali tak, abychom z toho vytvořili kultivovanější prostředí, které doplňujeme o současné prvky interiérového vybavení, nábytku, krytí radiátorů, nové osvětlení.“

Čím se vyznačuje studie a úpravy interiéru? Jsou provzdušněné, světlé?
„Provzdušněnost a světlost je tomu interiéru vlastní a my ji potřebujeme opětovně obnovit. Takže v tuto chvíli víceméně očesáváme ten interiér na to, jaký byl, a jenom ho dotváříme. Důležité jsou výhledy z oken. V tuto chvíli neuvažujeme o žádném zastínění, ale spíše o otevření. Ten dům by měl získat nějakou demokratičtější fazónu, kterou ve své době asi neměl, ale on v sobě ten potenciál má. To bychom z něj chtěli dostat.“

Takto by po rekonstrukci měla vypadat kavárna v Domě hudby

Co se naopak nezmění? Co zůstane?
V interiérech právě zůstávají hodnotné prvky a materiály, které se v té době podařilo získat, jako je žulová dlažba. Opravdu bychom dneska těžko našli další lepší materiál. Myslíme si, že k tomu domu patří, tak jako obložení, které je velmi specifické, každý pozná ten dům podle obkladu, který tam je profilovaný. Provází nás už od fasády do interiéru domu.“

Pojďme si to představit. Člověk přijde na koncert, vejde do budovy a bude mít možnost projít takovou promenádou až na druhý konec budovy. Je to tak?
Určitě by to měl být takový konverzační otevřený prostor, který tam dneska není, člověk se cítí více svázaný. Když se procedí z přízemí od šaten nahoru do foyer Sukovy síně, tak by měl možnost téměř dojít až do konzervatoře chodbou, která bude otevřenější, kde bude možnost se posadit, kde si může vyzvednout občerstvení v kavárně a posadit se v rámci té chodby, koukat se na zámek, může komentovat róby dam. Myslím si, že to by mělo být gró toho prostoru.“

Čtěte také

Opraveného Domu hudby v Pardubicích bychom se mohli dočkat v roce 2019. Kraj tvrdí, že přestavba naruší provoz filharmonie, konzervatoře a dalších organizací jen minimálně.

Proměny se dočkají i šatny
autor: KUB
Spustit audio