Žabí hlen bych zákazníkovi rozmluvil, říká barman

21. prosinec 2020

Pro většinu Pardubáků není Petr Hurta neznámým člověkem. A ostatní, kteří by ho chtěli poznat nebo vidět při práci můžou navštívit jeho kavárnu na třídě Míru. Práci barmana se věnuje 13 let a za tu dobu se úspěšně účastnil řady soutěží.

Ke svému koníčku se Petr Hurta dostal už na střední škole, udělal si barmanský kurz a začal trénovat. Začátky nebyly jednoduché a řada lahví skončila v podobě střepů: „Po pěti stech lahvích jsem to přestal počítat. Svého času jsem věnoval šest až sedm hodin tréninku denně. Mělo to i svá úskalí, sem tam otřes mozku, rozříznuté ruce a obočí. Bylo to náročné.“

To, jak je barman dobrý se pozná i podle toho, kolik dokáže namíchat koktejlů. „Já se teď divám na svůj web a mám tu napsáno 300 koktejlů. Myslím si, že už jsem zase trošku dál a bude jich více. Důležité je, aby barman uměl skloubit ingredience a věděl, co se k čemu hodí a co bude chutnat.“

Co se týká české lidové tvořivosti v oblasti míchaných koktejlů, tam je Petr Hurta poněkud skeptický a s požadavkem na nápoj s názvem žabí hlen (zelená s vaječným koňakem) byste u něj nepochodili. „To bych zákazníkovi hodně rychle rozmluvil a namíchal mu něco jiného. Mohlo by to být klidně do zelena, ale určitě by to chutnalo lépe, než ten žabí hlen.“

Led je základ

„Nejdůležitější ingredience je led. Koktejl musí být opravdu podchlazený, aby chutnal tak jak má. Když spojíme jakékoliv suroviny a budou teplé, výsledek nebude dobrý. Někdo si také myslí, že čím víc dá alkoholu do koktejlu, tím to bude lepší, ale tak to není,“ říká Petr Hurta a poodhaluje další tajemství svého koníčku: „Alkohol je hlavní báze, ale musí k tomu být další modifikátor. Tedy nějaký likér, nějaký sirup a nějaký džus, který tu chuť někam směřuje.“

Při přípravě některých koktejlů záleží také na pořadí jednotlivých ingrediencí. „To se týká vrstvených koktejlů, které dělají jednotlivé barevné vrstvy,“ říká Petr Hurta. Takové vrstvení se dá provést opatrným naléváním přes kostku ledu, lžičku, nebo hranu sklenice.

Protřepat nemíchat

„Já říkám, že třepání a míchání je stejné, ale u toho Bonda to můžu vysvětlit. James Bond si dává Martini koktejl. A on je někdo, on barmanovi říká protřepat, nemíchat. To znamená, že on to Martini chce protřepané v šejkru, protože on je někdo, je to James Bond. Ale správně se Martini dry koktejl dělá v míchací sklenici, vymíchává se lžící a cedí se přes barové sítko,“ vysvětluje Petr Hurta.

Koktejly které frčí

Zajímavé je, že také koktejly podléhají módním trendům. „Pár let zpátky a vlastně ještě teď fungují koktejly na bázi rumů, samozřejmě bílého, třtinového rumu.  Ale pomalu začínají převládat koktejly z ginu. Už také u nás najdeme řadu podniků, které se zaměřují na giny.“

„Teď v zimě bych volil teplé koktejly. Dá se udělat dobrý punč, známý je také italský horký nápoj Bombardino, nebo nějaké teplé svařené ochucené džusy. Do toho se dá dát trocha vodky a to je parádní věc,“ doporučuje Petr Hurta.

Punč - na zahřátí během Vánoc
bílý rum (150 ml na 0,5 l nealka)
pomerančový džus
jablečný džus nebo mošt
špetka kardamomu
hřebíček
celá skořice
třtinový cukr
Povaříte na 80 stupňů a přidat můžete také kolečka pomeranče, citrónu, jablka a necháte chvíli odstát. A podávat ho můžete klidně ohřátý druhý den.

Boule - pro příjemný Silvestr
rozkrájené podzimní a zimní ovoce (mandarinky, jablka, citrony, pomeranče, hrušky)
italské šumivé víno proseco
pár lžic třtinového cukru
skořice, hřebíček
Necháte dva až tři dny odležet a občas promícháte.

Dětský koktejl bez alkoholu
ananasový džus
kokosové mléko
zakápnout perníkovým sirupem
led
V mixéru rozsekáte a vznikne krásná pěna a ledová tříšť. Koktejl můžete dobarvit grenadinou, která udělá červenou spirálku. Modré curacao udělá modrou spirálku.

Spustit audio

Související