Základní školy v Pardubickém kraji převzaly samotesty, někteří rodiče je odmítají

9. duben 2021 11:31
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Školáci si dezinfikují ruce (ilustrační foto)

Základní školy v Pardubickém kraji převzaly od dobrovolných hasičů testovací antigenní sady. V pondělí zahájí rotační výuku na prvním stupni, žáci budou muset dvakrát týdně absolvovat samotesty na případnou přítomnost nákazy koronavirem.

Někteří rodiče dopředu oznamují, že do školy děti nepošlou, nebo odmítají testování a roušky, řekli zástupci škol. „Už mám maily od několika rodičů, že děti pošlou do školy bez roušky a nepřejí si testování. Děti nevpustíme do školy, máme pokyn od ministerstva zdravotnictví, tím se budeme řídit. Rodiče hledí na svůj zájem, ale už ne na učitele, na ostatní,“ řekl ředitel Základní školy bratranců Veverkových v Pardubicích Leoš Šebela.

Ministerstvo nereaguje, necítíme podporu.
Jaroslav Víšek, ředitel Základní školy Dr. Peška v Chrudimi

Podobnou zkušenost s odpíráním nošení roušek má Základní škola Dr. Peška v Chrudimi. Do školy ale dítě bez ochrany dýchacích cest nesmí, jediná výjimka je, že má zdravotní indikace a má potvrzení od lékaře. „Nezvládáme komunikaci s rodiči. Předtím, co se dělo s rouškami, a děje se stále. Rodiče mají oporu v právnících, sdružují se na sociálních sítích, ministerstvo na to nereaguje vůbec. Necítíme podporu,“ řekl ředitel Jaroslav Víšek. Obává se, že někteří rodiče podají žaloby.

Děti se budou testovat buď ve třídách nebo v jiných určených místnostech, se samotestováním dvakrát týdně jim pomohou učitelé a asistenti. Manuál z ministerstva přišel v úterý odpoledne. „Zase máme šibeniční termín. Rodiče mohou být testování přítomni,“ řekl Šebela.

Testy bez českého návodu

V mateřských školách budou dětem provádět testování výhradně rodiče. „Řešili jsme i rizika testování. Testovací sady, které přišly, nemají český návod, je v nich uvedena informace, že mohou být prováděny jen odborným personálem. Vnímáme zde rizika žalob a střetů s některými rodiči, někde již takové signály máme. Chtějí účast dětí ve škole a školce i bez testů a ochrany úst,“ řekl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD).

Čtěte také

Ne všichni učitelé při zahájení rotační výuky budou již očkovaní. Na chrudimské škole má očkování za sebou 40 procent, starší ročníky ho absolvovali, mladší pedagogové na termín čekají. V pardubické škole je to obdobné, polovina z pedagogického sboru na očkování čeká.

„U nás většina učitelů, co zahájí rotační výuku, naštěstí očkování má. Díky otevření očkovacího centra v LDN Rybitví jsem šel po přihlášení do registru asi za šest dní na očkování,“ řekl Šebela. Podle dat před jedenácti dny mělo první dávku očkování z celkového počtu zájemců 29 procent pracovníků pardubických MŠ a ZŠ.

„O této situaci jsem informoval pana hejtmana, přislíbil větší důraz na prioritizaci cílové skupiny. Situace se v posledním týdnu pozvolně zlepšuje. Očkování jde tedy pomaleji, než bylo vládou slibováno, proočkovanost měla být při návratu dětí do škol mnohem vyšší,“ řekl náměstek primátora.

Antigenní testy převáželi profesionální hasiči ze skladu v úterý, 211 050 testů vezli na stanice dobrovolných hasičů, kteří je dnes dál distribuovali do základních škol v Pardubickém kraji.

autoři: pta , wol | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související