Na nádraží v Pardubicích by mohlo vzniknout testovací místo na covid-19

8. duben 2021 10:47
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podchod nádraží v Pardubicích.

Správa železnic zvažuje vybudování testovacích míst na covid-19 přímo na vybraných vlakových nádražích. Prvním, kde by mohlo zařízení vzniknout, je hlavní nádraží v Pardubicích.

Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda potvrdil, že jde zatím o záměr, který se projednává a nic konkrétně rozhodnuté ještě není. „Jednoznačným cílem Správy železnic je podpořit testování občanů, návrat cestujících do vlaků i celé společnosti do běžného stavu,“ vysvětlil Gavenda, proč chtějí místa vybudovat.

Pardubice jako pilotní projekt?

Správa železnic vytipovala po republice víc nádraží. Jakýmsi základním předpokladem je velká frekvence cestujících, kteří by mohli testovací místa využívat. V případě Pardubic prý nevadí ani výlukový jízdní řád, který začal v úterý platit a jehož důsledkem počet spojů klesl.

Čtěte také

Zároveň je důležité, aby u dané staniční budovy bylo kde testovací místo postavit, protože k tomu bude potřeba souhlas vlastníka pozemků. To jsou v prostorech před nádražími většinou města a obce. Hlavní nádraží v Pardubicích bylo vytipované jako první, kde by testovací místo mohlo být. Mezi dalšími jsou například i Česká Třebová, Hradec Králové nebo Praha.

Vyrazit na vlak s rezervou

Testovací místo by mělo být na náměstí Jana Pernera, tedy někde u vstupu do nádražní haly. Pomocí stanů nebo mobilních kontejnerů by se vytvořilo zázemí pro zdravotníky a Správa železnic by pak poskytla veškeré potřebné další věci jako připojení na energie a k samotnému testování by pak najala externí firmu.

Testování by bylo na obvyklé dobrovolné bázi, kdy antigenní test jednou za tři dny hradí zdravotní pojišťovna. Cestujícímu by pak stačilo vyrazit na vlak o něco dřív, mohl by se nechat otestovat a do vlaku by pak aspoň mohl usednout s klidným svědomím.

Spustit audio

Související