Zedník vedle instalatéra. Soutěž učňů simuluje reálnou stavbu
Do Vysokého Mýta se sjeli učni stavebních oborů z celého Česka i Slovenska. Do praxe tam přetavují školní teorii. Na soutěži Řemeslo/Skill je přes 30 dvoučlenných družstev.
Od úterý 19. do čtvrtka 21. září plní budoucí řemeslníci soutěžní úkoly. „Simulujeme podmínky na stavbě. V daném prostoru musí spolupracovat, komunikovat. Zedníci postaví zdi. Pracují s různými materiály. Následně přicházejí montéři suchých staveb a instalatéři, kteří se musí vypořádat s daným základem. Jenom truhláři pracují samostatně. Tohle si málokdy můžou učňové vyzkoušet a v tom je soutěž unikátní. Veřejnost může volně přicházet, kdykoliv se podívat a je to velmi živé,“ popisuje organizátorka Šárka Poláčková.
Stavíte? Ptejte se
Celá akce není jenom o soutěžení. „Budou tam mistři ze škol, ale i sponzoři, kteří ve stáncích představí největší novinky na trhu. Koho zajímá rekonstrukce nebo stavba, ten na jednom místě potká odborníky z různých oblastí. Je možné se na cokoliv zeptat. V doprovodném programu nabídneme třeba simulátor bagru. Starším dětem se bude prezentovat Stavební škola Vysoké Mýto.“
Vysokomýtské klání organizuje spolek Školní dílny, který se věnuje polytechnické výchově. „Přinášíme ji do škol. Pomáháme učitelům, aby věděli jak učit techniku. Jde tedy o další vzdělávání pedagogických pracovníků. Děláme metodiku, připravujeme materiál, workshopy, dílny na míru. Všechno se tedy týká řemesla. Pokud nepřipravíme žáky na základních školách, máme pak problém s učni. Přitom každý má ze života osobní zkušenost, kdy čeká na řemeslníka velmi dlouho,“ dodává Poláčková.
Související
-
Řemeslo je cool. I zlatníci se už mladým představili na sítích
V rychlé době se musí orientovat i tradiční řemesla. Aby rukodělné obory oslovily hlavně mladší věkovou kategorii, vznikl před časem speciální projekt.
-
Vzestupy a pády kožešnického řemesla. Dřív šil kožešník luxusní kožichy, dnes vesty z králičiny
Petr Hudec je kožešník. Prošel si slavnou kožešnickou érou v hlineckém závodě KARA jako hlavní technolog. Teď už je sice v důchodu, ale kožešnického řemesla se nevzdává.
-
Co umí dráteník, mačkář, svíčkař nebo bečvář? Stará řemesla...
Říká o sobě, že je nejlepším a zároveň nejhorším dráteníkem v Pardubicích. Je totiž jediný. Jezdí po České republice a předvádí své řemeslo. A učí se i další řemesl...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.