Země pyramid? Určitě Egypt, ale i Bosna!
Bosenské pyramidy nejsou až tak známé. O to víc nám mohou učarovat svou tajemností. Před lety jí podlehl taky Východočech Jiří Voňka. Cestu za poznáním se světovými archeology dostal k sedmdesátinám od manželky.
„Archeologii mám jako koníčka. Žena si na stará kolena řekla, že mi toto udělá radost. Do Bosny nás jelo 52 z pěti kontinentů.“
Voňka je jinak celoživotním stavařem. Vášeň pro zkoumání odkazu předků získal už v roce 1958, když při stavebních pracích na Královéhradecku objevil hroby a začal odkrývat kosterní pozůstatky z doby 2 000 let před naším letopočtem. „Je úplně něco jiného, když sám odkrýváte nebo se dotknete archeologie a když o ní čtete. Ani jsem netušil, že jde o tak starou záležitost. Dozvěděl jsem se to až někdy před pěti lety.“
Pravidla pyramidy
O pyramidách v Bosně se Jiří Voňka dozvěděl z časopisu v květnu 2012. Porovnávat s těmi legendárními egyptskými je nechce. „Bylo by to jako nebe a dudy. Bosenské pyramidy jsou v podstatě zelené kopce. Na stráních rostou smrky, borovice. Pyramidy musí přesně splňovat sedm stanovených bodů. Základem jsou pravidelné tvary, musí tam být vnitřní prostory a další věci.“
V hloubce osmnácti metrů odkryl georadar desítky kilometrů podzemních tunelů. Podle Voňky je civilizace záměrně zaslepila. „Největší pyramida je obložená betonovými bloky s obrovskou únosností. Oni byli konstruktérsky daleko před námi.“ Zkoumaná oblast leží asi 30 kilometrů severozápadně od Sarajeva.
Voňka doplňuje, že skoro v každé zemi jsou pyramidy. „Zůstává otázkou času, kdy je lidé odhalí. Dokonce i Karel IV. podle všeho postavil Karlštejn na zbytku pyramidy.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.