Žena řídí firmu, která přináší z Hradce Králové přes 150 let radost z hudby lidem po celém světě
V pondělí 30. září 2019 byla hostem pořadu Na cestách s Petrem Voldánem Zuzana Ceralová Petrofová, představitelka páté generace rodiny Petrofů, která v současné době stojí v čele královéhradecké společnosti Petrof, vyrábějící klavíry.
Klavíry se značkou Petrof znají hudebníci po celém světě. Od roku 1864, kdy dílnu Antonína Petrofa na hradeckém Velkém náměstí opustil první klavír, se jich stovky tisíc dostaly do 70 zemí světa. Tehdejší truhlářská dílna se rozrostla na továrnu, která nakonec proslavila i Hradec Králové.
Čtěte také
Výroba klavírů přečkala obě dvě světové války, období socialismu i 90. léta 20. století. Historii výroby připomíná v areálu továrny malé muzeum, v němž však najdete opravdové skvosty a unikáty. Řada nástrojů se vyráběla na zakázku, a tak jen nabídka notových pultíků je ukázkou skvělé řezbářské práce.
Mezi dvacítkou nástrojů, od harmonií, přes piana, koncertní křídla a pianobar je například klavír z roku 1882, který vyrobil bratr zakladatele firmy Josef Petrof. Nástroj nese jeho jméno - Josef se totiž nejprve vrhl do podnikání sám, otevřel si dílnu v Kuklenách a nakonec vyrobil kolem deseti pian. Do dalšího podnikání se potom spojil s bratrem Antonínem. Z oněch deseti pian zůstalo tohle jediné v České republice.
Další raritou je například piano na elektromotor z roku 1929, odborně zvané Pianola. Tenhle mohutný hrací stroj má ve výbavě i „děrné štítky“, metrový pás stačí správně založit, spustit správné páčky a pianola hraje sama.
Čtěte také
Klavíry značky Petrof mají důstojné místo i v domácnostech slavných hudebníků, jedním z nich je například Paul McCartney. A dárkový klavír s výrobním číslem 30 000 odjel na Konopiště. Jeho majitelem byl následník habsburského trůnu František Ferdinand de Este. Moc dlouho však na něj nehrál - dar od pana Petrofa dostal totiž k 50. výročí firmy, tedy v roce 1914, kdy na něj byl v Sarajevu spáchán atentát.
V roce 2017 bylo přímo v areálu továrny Petrof otevřeno obchodní a kulturní centrum PETROF Gallery. Nové místo pro vaše setkávání vzniklo rekonstrukcí staré výrobní haly, jejíchž součástí byly v minulosti například intonérské kabiny a donedávna sloužila především jako skladový prostor.
Nalezte zde jeden z největších a nejmodernějších pianosalonů ve střední Evropě, prostornou víceúčelovou halu se špičkovou akustikou a hudební kavárnu se samohrajícím klavírem, která zajišťuje skvělou atmosféru a dokonalé pohodlí každého hosta.
Související
-
Před 180 lety se v Hradci Králové narodil český podnikatel, slavný výrobce klavírů Antonín Petrof
Firma Petrof přežila těžké chvíle včetně desítek let socialismu a teď v rukou další generace rodiny Petrofů vyváží nástroje do celého světa.
-
Jan Petrof je devátým držitelem čestného doktorátu honoris causa Univerzity Hradec Králové
Čestný doktorát honoris causa v oboru management převzal od vedení Univerzity Hradec Králové Jan Petrof. Stal se tak devátým držitelem tohoto titulu v historii univerzity.
-
Ve velkém stylu zahájila PETROF Gallery v Hradci Králové svou první koncertní řadu
Představili se mezinárodně uznávaní umělci Pavel Hass Quartet a famozní pianista Ivo Kahánek. Dostat se na tento koncert nebylo vůbec jednoduché.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.