Živanice - 18.11. 2006

18. listopad 2006

Do Živanic se z Pardubic můžete vydat na kole, je to asi sedm kilometrů po cyklostezce do Lázní Bohdaneč a pak navazuje nová tříkilometrová stezka do Živanic. Na své slavnostní otevření sice tenhle úsek podél frekventované silnice čeká, ale už teď slouží především školákům nebo lidem dojíždějícím za prací, v sezóně ji určitě uvítají lázeňští hosté k projížďkám a turisté k výletům. Na investičních nákladech ve výši 11 milionů korun se podílely rovným dílem obec Živanice a město Lázně Bohdaneč. Nová, v živanickém úseku dokonce osvětlená cyklostezka byla sice tím hlavním důvodem, proč jsem se vypravil do této obce s přibližně 830 obyvateli. Živanice mají prastarou historii, založeny byly pravděpodobně v roce 1145. Chloubou obce je gotický kostel Zvěstování blahoslavené Panny Marie (zmiňovaný v roce 1350) a řada památkově chráněných objektů. Ale zastavil jsem se také za kantory a dětmi v místní škole, která byla postavena už v roce 1877. Po rekonstrukci je z černé kotelny krásná tělocvična a novotou září také školní jídelna a kuchyně, kde jsem si zapsal recept na "živanické překvápko". Dozvěděl jsem se něco o kulturních akcích v Živanicích, k nejpodařenějším patří obnovené České máje, kdy se tančí měsíce dopředu nacvičovaná Česká beseda a hraje místní kapela Živaňanka. K Živanicím byly přičleněny dvě obce se zajímavými názvy - Dědek a Nerad. Oba názvy souvisí s tím, že byly založeny na místě vysušených rybníků. Nerad proto, že císař Josef II. rušil jen nerad rybník Orlov. A Dědek to byl také název rybníka, jehož hráz je dodnes patrná. A právě v Dědku jsem zašel na kus řeči s dvaadevadesátiletým kronikářem Františkem Jírou. A se starostkou Věrou Rálišovou jsme si pak povídali o všem možném, především však o místních spolcích jako jsou dobrovolní hasiči, fotbalisté místního Sokola (nově opravené sokolovna je nádherná), myslivci, modeláři nebo rybáři. A protože ani rozhlasové Posvícení není nafukovací, musel jsem spoustu zajímavostí ze Živanic oželet. Tak zase příště, třeba na jaře při Českých májích. Sobota 18.11. po 12 hodině.

0:00
/
0:00
autor: VLN
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...