Stateční v odboji: příběhy druhé světové války
V květnu si připomínáme výročí konce druhé světové války. Během německé okupace se do odboje zapojilo mnoho hrdinných českých vlastenců - četníků, hajných, pošťáků, lékařů, mlynářů a jiných pěšáků odboje. Přinášíme Vám příběhy některých z nich.
Všechny epizody
-
1
Hajný Froš nedovolil gestapu, aby ho zatklo
-
2
Hajný Ehrenberger ukrýval velitele odboje
-
3
Hajní na Holicku zachránili stovky lidí
-
4
Hajný Uher vyvedl z obklíčení dvě stovky partyzánů
-
5
Hajného Eise zatklo gestapo spolu s jeho nadřízeným Františkem Pradáčem
-
6
Pošťák Jan Hartman zachytil desítky udavačských dopisů
-
7
Četník František Makovský v Terezíně sloužil i seděl
-
8
Doktor Rudolf Průcha z Lázní Bohdaneč válku přežil, ale domů se nevrátil
-
9
Farář František Dobiáš zařídil falešnou identitu pro parašutisty Silver A
-
10
Četník František Famfulík zemřel u popravčího kůlu na Kobyliské střelnici
-
11
Farář Otokar Kadlec věřil v Boha, komunismus a pistole svých přátel
-
12
Stavitel Zdeněk Šukal se za války ukrýval tři a půl roku
-
13
Josef Hrabáček si po návratu z vězení postavil domek, jednou v něm přespal a zemřel
Lesníci a hajní v odboji
Specifickou skupinu odboje představovali lidé pracující v lese. Znali terén, bydleli na samotách, znali se mezi sebou a často neměli na výběr.
Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava byla na lesy uvalena nucená správa a do vedení lesních úřadů dosazeni Němci. Šlo nejen o kontrolu nad lesní výrobou a konfiskaci zisku, německé úřady chtěly kontrolovat i pohyb v lese. Nacisté dobře věděli, že jejich nepřátelé, kteří nestihli emigrovat, budou hledat úkryt právě tam.
A proto už v roce 1942 svolali všechny hajné na lesní úřad, kde jim muži z gestapa předestřeli, co je čeká, bude-li zjištěno, že v jejich lese přebýval déle než 24 hodin parašutista, partyzán nebo uprchlý zajatec. Trest smrti s celou rodinou.
Odboj se ale bez spolupráce s hajnými neobešel. Byli pro ně spojkou z jejich lesních úkrytů.
Pošťáci a četníci
Zaměstnanci protektorátní pošty měli výjimečnou možnost zachytit případná udání, která čeští kolaboranti často anonymně zasílali gestapu. Úřední písemnosti dokázali pozdržet a ohrožené osoby varovat. Samotní poštovní doručovatelé měli díky pohybu v terénu dokonalý přehled o dění v regionu, věděli o vztazích i sousedských konfliktech a mnoha tragédiím dokázali zabránit.
Stejně jako protektorátní četníci, kteří v absolutní většině zůstávali věrní předválečnému Československu. Spolupracovali s odbojem ať už přísunem informací, sabotováním rozkazů, vydávaných německými nadřízenými, nebo jen pasivním výkonem služby.
Lékaři i mlynáři
Život v ilegalitě přinášel mnoho komplikací, od nemocí ze špatných životních podmínek, přes zranění způsobená střety s okupanty. Lékaři ve svých ordinacích, při výjezdech i v nemocnicích kryli odbojáře, partyzány i uprchlíky. Svoji profesi vykonávali i ve věznicích a koncentračních táborech.
Mlýny stojí u vody a často na samotách, a vždy se tam našlo něco k snědku. Z Němci kontrolovaného mletí dokázali mlynáři oddělit část produkce a podporovali jí rodiny, jejichž živitele neušli zatčení. Pro mouku přicházeli partyzáni i lidé na útěku. Mlynáři byli chlapi nebojácní a stejně statečné byly jejich ženy.
A další pěšáci odboje...
Není v lidských silách zachytit všechny příběhy. Přinášíme jen střípek z mozaiky válečného odboje. Příběhy lidí odvážných a odhodlaných, z nichž mnozí za svobodu vlasti zaplatili cenu nejvyšší.
Související
-
Příběhy z týlu a fronty druhé světové války
Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety.
-
Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území.
-
Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.