Zloději kradou záchranná lana i plováky od nebezpečných jezů

3. březen 2017
Záchranné vybavení a lano u jezu v Chrudimi

Ukradené plováky, lana, zničené výstražné desky. Na záchranné prvky u nebezpečných jezů v Pardubickém kraji se zaměřují vandalové a zloději. Vybavení na pomoc tonoucím tam tak často úplně chybí.

Nebezpečné jezy vytipovalo Povodí Labe společně s vodáky, celkem je jich 25 a státnímu podniku patří patnáct z nich. Na nejvíce riziková místa začali technici postupně montovat výstražné cedule, stojany s házecí podkovou na laně a výstupní žebříky.

První na řadě byly jezy v Ústí nad Orlicí, Žamberku, Janderově u Chrudimi nebo Tuněchodech. Všude tam už se část vybavení ztratila, zloděje nejvíc přitahují lana, ale i pěnové plováky.

Krádežím se zabránit nedá

Záchranné prvky často vandalové jen poničí a hodí do řeky. Nejsou to ojedinělé případy, odřezaná lana nebo chybějící podkovy doplňují vodohospodáři několikrát za rok. Technici se snaží zloděje odradit tím, že plováky pomalují a provazy esteticky znehodnotí třeba tím, že je polijí barvou, aby nevypadaly tak hezky. Stoprocentní pojistka to ale rozhodně není.

V Janderově vandalové poničili i výstražnou desku varující před nebezpečným jezem

Dnes ráno byl redaktor Českého rozhlasu u janderovského jezu, kde z vybavení zůstal jen prázdný hák a informační tabule. Povodí připravuje dohodu s vodáckým svazem, podle které by péči o záchranné prvky přebrali právě vodáci, protože mají lepší přehled, co se kde ztratilo. Jejich místní spolky by měly mít v zásobě náhradní vybavení a doplňovat ho tam, kam patří.

Čtěte také