Značek na přání už jsou tisíce, v Pardubickém kraji jsou výjimečné

9. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03740711.jpeg

Už téměř rok mohou řidiči žádat o registrační značky na přání. Za několikatisícový poplatek tak mohou mít na takzvané "espézetce" svého vozidla téměř cokoliv.

Jak zjistil redaktor Josef Ženatý, tak zájem o ně ale příliš velký není. Z celorepublikového počtu už vydaných značek jich na Pardubický kraj připadají jen asi tři procenta.

Zájem klesá

„V Pardubicích to vypadá tak, že od ledna 2016, co se žádosti o přidělení registrační značky na přání vyřizují, zatím bylo přiděleno 72 registračních značek na přání,“ říká vedoucí registru vozidel v Černé za Bory Kristýna Vojáčková.

Zároveň dodává, že zájem o značky na přání postupně klesá: „První měsíc až dva byl ten zájem větší, teď to postupně opadává. V průměru jsou to tak tři žádosti za měsíc.“

SPZ na přání využívají podnikatelé i jako reklamu

Obě registrační značky na přání vyjdou žadatele na 10 tisíc korun. I to může být podle Kristýny Vojáčkové důvod, proč je o ne zájem spíš mezi firmami a podnikateli. „Podle mého soukromého názoru je to asi odvislé i od ceny. Registrační značky na přání zejména pořizují právnické osoby. Je to i forma reklamy, což už jsme se tady s tím setkali.“

Na silnicích potkáte náčelníka i Batmana

Mezi značkami, které přidělil pardubický registr, jsou například HD1PAVEL nebo řady číslic. Po Pardubicku tak budou jezdit vozy se značkou E4444444 nebo E7777777. Jako zajímavou reklamu registrační značku používají třeba majitelé restaurací, potkat tak můžete vozy se značkami 099SOTEK nebo NACELN1K, nebo realitních kanceláří, jak je vidět na příkladu vozu se značkou 1RKJORK2.

Čtěte také

Registračními značkami na přání svá vozidla vybavují i některá města. V Králíkách speciálními značkami opatřiil auta úřadu i městských organizací. Po Králicku tak jezdí vozy se značkami v sérii KRALIKY0 až KRALIKY6.


Na značce nemůže být cokoliv
Značky na přání mají celkem 8 znaků - aspoň jeden z nich musí být číslo. Zároveň ale nejde používat písmena O, G, CH, Q a W, a to kvůli možné záměně. Třeba O se ale na značce jednoduše nahradí nulou.

Na cestách po republice pak můžete potkat třeba také BATM0BIL nebo FANT0MASe. Zaregistrovat si ale někdo nechal i značku S0VICZKA. Za co omlouvat se zřejmě má majitel vozu, na který si nechal dát značku IAMS0RRY.

Největší zájem o registrační značky na přání je z celého regionu v Pardubicích. Počty doplňuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy: „Pokud jde o Pardubický kraj, tam je to k dnešku zhruba 160 kusů registračních značek. V celé České republice bylo zatím vydáno zhruba 4200 kusů registrační značek na přání.“

SPZ na přání využívají podnikatelé i jako reklamu

Větší zájem než o značky na přání je o tzv. třetí espézetky. Jejich účel vysvětluje opět Kristýna Vojáčková z pardubického registru vozidel. „Třetí značka se vlastně vydává na nosič jízdních kol, který můžeme dát za vozidlo. Je to z toho důvodu, abychom nemuseli, pokud ten nosič máme, přehazovat zadní registrační značku, která je na vozidle. Můžeme si požádat o vystavení třetí, kterou budeme mít standardně na tom nosiči.“

Čtěte také

Třetí tabulka na nosič bicyklů vyjde žadatele na šest set korun. Celorepublikově o ně zažádalo už přes dvacet tisíc řidičů. To je čtyřikrát víc než u značek na přání.

autoři: pta , zan
Spustit audio