Zrušte povinné domácí úkoly, žádá petice. To nejde, tvrdí ředitelka základky
Někteří rodiče a učitelé mají problém s tím, že školy zadávají dětem povinné domácí úkoly. Proto se chtějí pokusit léta zavedenou praxi změnit. V Pardubicích kvůli tomu nedávno vznikla i petice, do teď ji podepsalo asi 1400 lidí. Její organizátoři tvrdí, že školy nemají právo vymáhat po dětech domácí úkoly, a dožadují se toho, aby byly pouze dobrovolné. Ministerstvo školství ale ani mnozí kantoři s tímto postojem nesouhlasí.
„Pokud jsou domácí úkoly povinné, tak nevedou k autonomii, nepodporují vnitřní motivaci žáků a také nevedou k zodpovědnosti. Myslím si, že povinný domácí úkol vede pouze k poslušnosti, což může být v konečném důsledku velmi nebezpečné,“ popisuje, organizátorka petice a pedagožka pardubické univerzity Helena Zitková, proč by děti neměly ve svém volném čase povinně dělat domácí úkoly.
Pedagožka: Úkoly jsou diskriminační
Za nešťastné považuje i to, že děti za domácí úkoly často dostávají známky, a to je podle ní diskriminační. „Dokonce i někteří rodiče domácí úkoly dělají za děti. A pokud nějaké dítě takového rodiče nemá, nebo rodič chce ve volném čase s dítětem dělat jiné věci, tak je vlastně diskriminováno.“
Zitková proto prosazuje, aby domácí úkoly byly jen na dobrovolné bázi. To si naopak nemyslí ředitelka pardubické školy Renata Janecká. Povinné domácí úkoly podle ní pomáhají dětem připravovat se na střední školu i na budoucí život.
Ředitelka: Bez úkolů to nejde
Čtěte také
„Pakliže si děti mají vytvořit pracovní návyky a smysl pro povinnost, pro plnění svých povinností, tak je to právě v raném věku. Pokud si někdo myslí, že to lze bez úkolů, tak to nelze,“ je přesvědčena Janecká.
Odpůrci povinných domácích úkolů tvrdí, že školní domácí příprava nemá oporu ve stávající legislativě a školy proto podle nich nemají právo dětem úkoly na doma zadávat. S tím ale nesouhlasí ministerstvo školství a odvolává se na školský zákon, ten říká, že žák je povinen se mj. řádně vzdělávat.
Jednou z cest jsou i domácí úkoly a jejich hodnocení, řekla mluvčí resortu Aneta Lednová: „Stejně tak je v hodnocení žáka zohlednit neplnění domácích úkolů. Platí ale, že rozsah zadávaných domácích úkolů musí být přiměřený a nesmí být nástrojem, jak přenášet zodpovědnost za vzdělávání na rodinu.“
Ministerstvo školství teď pracuje na metodice, která školám poradí jak se k otázce domácích úkolů postavit.
Související
-
Děti nemají zodpovědnost, protože jim ji nedáme. Teď je šance to změnit, říká psycholog
Děti se už dva týdny učí doma. Mnoho rodičů má strach, že jejich potomci učivo nezvládnou. Podle psychologa Milana Studničky se ale se zákazy a příkazy nic nepořídí.
-
Přeloží a vysvětlí. Učitelům v pardubických školách pomáhají s žáky ukrajinské asistentky
Na zvládání výuky ve smíšených česko-ukrajinských třídách nejsou čeští učitelé sami. Od září mají k ruce ukrajinské asistenty.
-
Nepovinná školní docházka. Cesta do pekel, nebo nový směr?
Anna Třešňáková z organizace Svoboda učení své děti do školy neposílá, protože to samy nechtějí. Učí je doma. Jednou za čas děti ve škole přezkouší komise.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí