Děti nastupují do školy, ale není to povinné. Je to dobře?
Nástup do školy pro děti na prvním stupni není povinný. Do lavic na Základní škole Štefánikova Pardubice usedne v pondělí 25. května jen padesát procent žáků. Zbylých padesát procent dětí do školy nepřijde.
Mají jejich rodiče strach z koronaviru nebo využívají finanční podpory státu, díky které si mohou dovolit zůstat s dětmi do konce školního roku doma? Jak vidí celou situaci zástupkyně školy Petra Ryšavá?
„Já osobně bych poslala do školy všechny děti z prvního stupně. Samozřejmě pokud jsou nemocné nebo mají nemocné rodinné příslušníky, to je něco jiného. Ale podle mých zkušeností si rozhodně nemyslím, že to je padesát procent všech dětí,“ říká učitelka.
Učitele čeká dvojí výuka
Největším problémem je dvojí výuka, která teď učitele čeká. Část dětí budou učit klasicky ve třídě a druhou část on-line, jak tomu bylo doposud.
„Ve chvíli, kdy já jako učitel budu ve třídě učit, budu se snažit technicky navázat ještě na on-line výuku pro děti, které jsou doma. Pokud tohle učitel nezvládne, zůstanou děti doma bez kvalitní výuky a všechna dosavadní práce, kterou jsme udělali během uplynulých dvou měsíců, přijde vniveč,“ myslí si Petra Ryšavá.
Co bude na vysvědčení
Hodnocení dětí za druhé pololetí bude spíše symbolické. Učitelé vycházejí z několika základních informací, které jim poskytlo ministerstvo školství.
Čtěte také
Hodnotit se bude školní práce před nouzovým stavem, tedy jak děti pracovaly v únoru a části března. Dále se bude hodnotit doba v rámci tzv. domácí školy. Třetím pilířem je pololetní vysvědčení.
„U dětí, které se vrátí ještě teď v květnu do školy, bude přece jen snazší zjistit, jak na tom se svými znalostmi jsou. Ty ostatní budou posílat přes internet námi zadané úkoly a my je pak budeme o víkendech kontrolovat,“ uzavírá s povzdechem zástupkyně ředitele ZŠ Štefánikova Pardubice Petra Ryšavá.
Plusy domácí výuky
Domácí výuka v distančním prostředí přinesla jak učitelům, tak dětem obrovský posun v počítačové gramotnosti.
„Za ty dva měsíce jsem se naučila obrovské množství věcí na počítači, zdokonalila jsem se v jeho užívání a v komunikaci s dětmi i rodiči přes internet. Ale zkazila jsem si oči,“ hodnotí dobu nouzového stavu učitelka Petra Ryšavá. A dodává: „Spolupráce s rodiči, to byla alfa omega celého distančního vzdělávání.
Související
-
V Pardubickém kraji se kvůli koronaviru ruší kulturní akce i výuka
V Pardubickém kraji se do odvolání nebude konat množství akcí, kde se očekává větší účast než stovka lidí.
-
Prvňáci nepotřebují drahou aktovku, důležitější je pomoc a...
Nástup do první třídy je pro dítě i celou rodinu náročný. Začínají povinnosti a učení. Bez péče, dohledu a pomoci rodičů se začínající školák neobejde. A pozor na p...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.