5 kroků, jak se dostat do kondice
Cítíte se unavení, malátní, zadýcháváte se a máte třeba také nadváhu? Co takhle zkusit dostat své tělo do kondice? Nebudeme vás nutit k nějakému možná pro vás nepříjemnému cvičení. Naopak dokážeme vám, že pohyb může být pohodový, zábavný a to pro každého!
„Dostat se do kondice vůbec není těžké,“ říká fitness trenérka Terezie Krejbychová , podle které by naopak být v kondici měla být přirozená součást života každého člověka. „Přece každý z nás se chce pohybovat bez bolesti, nemít žádné potíže při vstáváni, při chůzi, nošení tašek s nákupem...,“ popisuje a dodává: „A není na tom nic složitého, zvládne to úplně každý a začít je možné v každém věku. A i tehdy, když jste nikdy před tím pořádně necvičili.“
Dostat se do kondice totiž není o tom být sportovcem na vysoké úrovni ani chodit do posilovny a zvedat tam činky. Dostávat se do kondice můžeme klidně i pravidelnými procházkami a protahováním.„Důležité je chtít začít a také edávat si nereálné cíle, tedy nechtít mít zázračné výsledky v krátkém čase,“ říká Terezie Krejbychová a vysvětluje: „Častou chybou je například to, že lidé cvičí až na hranici svých sil, třeba až do bolesti, což je špatně a tohle dlouho nikdo nevydrží a spíš ho to otráví.“
A jak poznáme, kdy je dobré skončit? „ Třeba tak, že víte, že byste dokázali dát toho daného cvičení ještě klidně dvě opakování,“ radí fitness trenérka Krejbychová, podle které je to nejdůležitější na sportu či obecně pohybu, abychom z něj měli radost. Teprve pak se může stát přirozenou součástí našeho života, díky které se budeme cítit dobře fyzicky i psychicky. Společně s ní jsme dali dohromady několik pravidel, které vám k tomu dopomůžou.
5 základních kroků na cestě ke kondici
1. Rozcvičit klouby
„Máme dva typy kloubů – mobilní a stabilní,“ vysvětluje Terezie Krejbychová. Tyto klouby jsou vždy střídavě jeden vedle druhého. Mobilní máme kotníky, stabilní kolena, mobilní jsou kyčle, stabilní bedra…
A pokud zatuhne mobilní kloub, nebo nějak jinak špatně funguje, tak jeho funkci přebere stabilní, který na to není připraven a tak vzniká bolest. „Například pokud vás bolí bedra, což bývá docela často, máte s největší pravděpodobností zatuhlé kyčle.
Řešení je nasnadě – postupně uvolnit kyčelní kloub, tím bedrům ulevíte,“ říká fitness trenérka. A jak? „Jako všechny mobilní klouby – pomalým plynulým pohybem, prokroužit do všech směrů, kam až nás to pustí, ale rozhodně nesetrvávat dlouho v jedné poloze!“ zdůrazňuje fitness trenérka.
2. Narovnat záda
Podle Terezie Krejbychové jsou nejčastější příčinou shrbených kulatých zad potíže s kyčlemi. „Pokud máte zatuhlé kyčle, nikdy nebudete rovně stát,“ říká dokonce. Zatuhlé kyčle podle ní totiž znamenají u 90 procent lidí zároveň i ochablé hýžďové svaly, ochablé břišní svalstvo, zkrácené prsní svaly a ochablé mezilopatkové svaly.
Co s tím? „Určitě začít uvolňováním kyčlí, - prokroužit do všech stran, pohoupat...“ radí fitness trenérka s tím, že hned na to je dobré posílit hýžďové svaly. „Není třeba dělat žádné speciální cviky, stačí, když stojíte, zatínat půlky k sobě, a to každou chvilku, kdy si vzpomenete – když stojíte v MHD, ve frontě...“
3. Správně dýchat
Ač je to s podivem, správně dýchat řada z nás neumí a musí se to naučit. Správně dýchat totiž znamená dýchat nejen do hrudníku, ale až do břicha. „Jak dýcháte si můžet prověřit, když si v klidu lehnete a položíte si ruku na břicho. Pokud se vám při nádechu ruka na bříšku zvedne a při výdechu klesne, dýchali jste správně,“ říká Terezie Krejbychová.
Takové dýchání je velmi důležité nejen při sportu ale obecně, zkrátka takové dýchání je dýchání, které upevňuje zdraví. A co s tím, když tak běžně nedýcháte? Naučit se to. „Zase úplně stejně, položit si ruku na břicho a zkusit nádech až tak, aby se vám zvedla a při výdechu klesla,“ popisuje fitness trenérka s tím, že ze začátku to může být složité, ale je třeba vytrvat a trénovat. Pak se tohle dýchání stane naší přirozenou součástí a už na něj vůbec nebudeme muset myslet, kontrolovat ho.
4. Hlídat si tepovou frekvenci
„Je to při sportu velmi důležité, ale je zbytečné si k tomu kupovat nějaké speciální přístroje, protože každý z nás má svou normální tepovou frekvenci úplně jinou,“ tvrdí fitness trenérka. Proto podle ní stačí, když budeme při pohybu sledovat, jak se cítíme. „Stačí jednoduchá pomůcka – pokud jste při dané aktivitě schopni běžně komunikovat, bez zadýchávání, bez toho, abyste lapali po dechu, byli rudí v obličeji, tak jste v té správné tepové frekvenci,“ říká Terezie Krejbychová. V opačném případě je dobré pohyb zmírnit.
5. Odpočívat
Aby bylo naše tělo v kondici, je třeba mu dát také čas na regeneraci - tedy odpočinek, a samozřejmě také spánek. Jenže, jak tvrdí fitness trenérka Krejbychová, i spát se musí umět. „Nejkvalitnější spánek je určitě před půlnocí – to souvisí s našimi biologickými hodinami. Pokud to jde, choďte spát dříve a klidně pak dříve vstávejte, tělo bude odpočatější a třeba ani nebudete potřebovat tolik hodin spánku, jako, když chodíte spát až po půlnoci,“ říká Terezie Krejbychová.
Také je třeba spát v klidné místnosti a větrané místnosti, neusínat u televize. „Když budete dobře spát, klidně si můžete udělat i nějaký ten prohřešek v jídle a vůbec nic se nestane,“ dodává.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka