Africké muzeum Emila Holuba i dva pomníky T. G. Masaryka vedle sebe, to jsou Holice

Holice jsou městem se zhruba 6500 obyvateli. Stopa tamního nejslavnějšího rodáka Emila Holuba je tam cítit na řadě míst, ale zároveň se mohou chlubit dalšími architektonicky významnými stavbami. Jednou z nich je například Základní umělecká škola Karla Malicha.

Ta byla otevřená v roce 2014, a podle kronikáře Václava Kmenta byla první budovou v České republice postavená ve zcela pasivním stylu. „Na střeše má dvě meteostanice, které řídí stahování žaluzií a spínání dvou tepelných čerpadel,“ vysvětluje Kment. V době dnešní energetické krize vedení radnice toto vítá víc, než na začátku vůbec předpokládalo.

Mezi další významné budovy patří Sokolovna postavená podle návrhu architekta Otakara Novotného a otevřená v roce 1913. I dnes slouží svému účelu a stále se v ní cvičí. Přilehlý Sokolský park se pak pyšní netradičním umístěním dvou pomníků T. G. Masaryka hned vedle sebe. „Původní pamětní tabulka připomínala návštěvu prvního československého prezidenta v roce 1922, za protektorátu se ale ztratila a pak už nebyla politická vůle pomník obnovit,“ popisuje kronikář.

Holická Sokolovna postavená v roce 1913

„Po roce 1990 ale doktor Křepelka, holický rodák žijící ve Švýcarsku, zafinancoval novou plastiku. Při oslavách sta let republiky pak sokolové ale našli ukrytou původní tabulku, a tak teď máme pomníky dva, jeden historický, a druhý zcela nový, proč ne, T. G. Masaryk byl jistě významná osobnost,“ dodává Václav Kment.

Holub i žlutý trabant

Při návštěvě Holic nemůžete vynechat Muzeum Emila Holuba. To sice až do konce března otevřené pouze pro objednané skupinové návštěvy, ale stále láká na původní exponáty dovezené samotným doktorem Holubem z Afriky. „Část expozice se věnuje i jeho pokračovatelům, máme tu například i část žlutého trabantu, se kterým po Africe cestoval Dan Přibáň,“ vysvětluje průvodkyně Jitka Koudelková.

Lev Princ a slůně, původní Holubovy exponáty

Holice se také připojily ke vzpomínce na židovské občany, kteří se po druhé světové válce nevrátili z koncentračních táborů. „Umístěných máme zatím 11 kamenů zmizelých, a těch příběhů, které by stály za takovéto připomenutí, by se jistě daly najít desítky,“ dodává starosta Holic Ondřej Výborný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová