Amazoňan, kakadu, ara nebo žako? Který z velkých papoušků je nejvíc v pohodě?
Nechcete zebřičku, korelu ani andulku? Toužíte po velkém, barevném, velkém papouškovi? Podle jakých kritérií vybrat papouška, který bude pasovat právě k vám?
Amazoňan, kakadu, ara a žako. Tyto čtyři rody velkých papoušků jsou u nás nejčastěji chované. Podle chovatele a autora webu ararauna.cz Jana Potůčka je asi nejméně citově závislý na člověku amazoňan. Ale rozhodně to neznamená, že mu bude stačit pohodlná klec a dobré krmivo.
I malá andulka potěší slovem
Všichni velcí papoušci jsou závislí na společnosti „svého“ člověka. Kakadu a žako si navíc vybírají pouze jednoho a ostatní členy rodiny mohou nepříjemně pronásledovat.
Pokud si nejste jisti tím, že byste zvládli chov velkého papouška, pořiďte si andulku. I ta se naučí dobře mluvit, některé zvládnou podle Jana Potůčka až 1 800 slov! Nedávná studie dokázala, že andulky dávají dokonce slova do souvislostí a používají je v situacích, kdy jsou vhodná.
Žako je nejlepší imitátor i největší stresař
„Nejlépe se naučí mluvit papoušek žako. Dokáže skvěle imitovat i různé zvuky. Ale je to stresař, podobně jako kakadu,“ říká Jan Potůček. Pokud zůstávají tito papoušci často osamocení, nejsou šťastní. Pak si velmi ubližují tím, že si vytrhávají peří, kakadu až brutálním způsobem.
Jak to udělat, aby se to nestávalo? „Pokud si papouška pořídíte, tak mu nastavte hned od začátku pevný režim, který bude stále stejný. Čas, který mu každý den věnujete, neměňte, a nepolevujte ani po letech. Ten pták bere velmi špatně, když si ho po pár měsících přestanete všímat. Právě to vede k sebepoškozování,“ říká Jan Potůček a pokračuje:
„Pokud chcete opravdu velkého papouška a víte, že s ním nebudete celý den doma, tak si pořiďte raději dvě mláďata. I tak se ochočí, naučí se mluvit, a když se jim nebudete zrovna moct věnovat, tak si spolu vystačí.“
Kolik stojí velcí papoušci, kde se konají burzy, a kde o nich hledat věrohodné informace? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.