Ámos fyzikář začal učit na prahu padesátky. Sám ještě studuje

7. duben 2021

V jeho rodině byste skoro marně hledali člověka, který by nepracoval jako učitel. Přesto cesta Leoše Baroně ke kantorské profesi nebyla vůbec přímá. Teď se stal nejpopulárnějším fyzikářem Česka v anketě Zlatý Ámos.

„Když jsem se to dozvěděl, vlétly mi slzy do očí. Je to díky mým skvělým žákům, kteří mě nominovali. Jediná škoda, že se toho nedožila moje mamka, která celý život právě fyziku učila na základní škole. Učitel byl i můj děda, teta, sestra i sestřenice,“ popisuje. 

Zběhnul jinam

Po gymnáziu šel Leoš Baroň na matematicko-fyzikální fakultu, na učitelský obor. „Nevyšlo to. Mamka tehdy říkala, že jsem na to měl, ale prostě mladická nerozvážnost. Vrátil jsem se k tomu až v pozdějším věku. Nikdy není pozdě.“ 

Mezitím dělal třeba vymáhání pohledávek, v pojišťovnictví, vedoucího logistiky a podobně. „Až ve 47 letech jsem nastoupil na ekonomicko-správní fakultu Univerzity Pardubice. Tam jsem začal doučovat spolužáky. Mělo to velký úspěch. Říkal jsem si, že nějaké geny asi ve mně jsou. Začalo mě to bavit a nabíjet. Veškeré zkoušky na bakalářském stupni jsem měl napoprvé. Teď ještě pokračuji v magisterském studiu,“ říká učitel ze SOŠ Educa Pardubice.

Špatné známky premiantům odmaže

Oblíbený fyzikář se podle svých slov snaží poskytovat maximum zpětné vazby. „Než začnou žáci psát písemnou práci, zjistím, jestli to vůbec umí. Konzultace poskytuji klidně odpoledne, večer, o víkendu. U matematiky a fyziky je důležité bodovat postupy. Když žák udělá jednu chybu někde ve znamínku, strhnu mu jeden bod, ale určitě není špatně celý příklad.“ 

Mezi Baroňovy speciality patří voucher na výmaz nepovedené známky. „Inspiroval jsem se u kolegyně Lucky Němcové. Když jedničkář dostane z písemky pětku, mohlo by mu to zkazit známku. Může ale požádat o výmaz. Taky moc nekoukám na průměr. Pokud má někdo 1,7 a vím, že v hodinách aktivně pracoval, klidně mu jedničku na vysvědčení dám.“

A distanční výuka? Loni v březnu si učitel domů objednal stíratelnou tabuli na fixy. Následně vyzkoušel grafický tablet a žákům dal vybrat, co jim vyhovuje víc. „Vybrali si grafický tablet, kam se můžou připojit a psát tam. Snažím se mít hodiny plnohodnotné stejně jako ve škole. Ale i tak je to už únavné a pro učitele náročnější.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související