Učeň truhlařiny si zřídil dílnu v garáži. Nahrazuje tím praxi a má stovky zakázek
Je teprve v prvním ročníku na učilišti a už má tolik zakázek jako pravý řemeslník. Jiří Fabián studuje truhlařinu na Vyšší odborné a střední škole technické v České Třebové. Už se mu nechtělo čekat, až vládní opatření umožní vykonávat praktický výcvik, a tak internetu zveřejnil nabídku dřevěných výrobků na míru. Jeho inzerát sdílely tisíce lidí a on teď tráví až 8 hodin denně v dílně.
„Právě dělám na poličkách, které bych měl zákazníkovi v nejbližší době předávat, takže už dělám finální dokončovací práce, úpravu poličky. Sestrojil jsem si i úchyty do zdi ze dřeva, aby to bylo komplet dřevo, jak to mám prezentované na internetu,“ říká Jiří Fabián, který výrobky prodává za výrobní náklady.
V dílně má pracovní stůl a několik nástrojů. „Mám tu brusku, kterou používám na takové menší komponenty, na opracování dřeva, pak tu mám pilu přímočarou na řezání, stojanovou vrtačku na předvrtání děr a pak všechno možné ruční nářadí.“
Budoucí truhlář na roztrhání
Svou nabídku zveřejnil na internet před několika dny a na nezájem si nemůže stěžovat. „Dohromady se ozvalo asi dvě stě lidí, ty žádosti musím filtrovat, samozřejmě ne na všechny zakázky stačím, protože jsem teprve v prvním ročníku a ne na všechno mám zkušenosti.“
Nejčastěji podle Fabiána chtějí poličky, regály, noční stolky. „Nedávno se mi ozvala místní společnost ochránců zvířat a domluvili jsme se na výrobě ptačích budek,“ říká mladý truhlář, který dokáže vyrobit i dárkové krabičky například na víno.
Sám říká, že by byl rád, kdyby jeho nápad inspiroval i další lidi. „Byl bych moc rád, kdyby se k tomu přidali další studenti, skoro každý má možnost sehnat si nějaké ruční nářadí a tvořit takové projekty, na které sám stačí jak prostorem, tak svými zkušenostmi.“
Jednadvacetiletý Jiří Fabián už za sebou jednu školu má, a to se zaměřením na ekonomiku a jazyky. Poté pracoval zhruba rok a půl jako prodejce aut, nakonec ho ale stejně zlákalo řemeslo. „Zjistil jsem, že mě taková práce moc nenaplňuje, tak jsem si řekl, že zkusím nějaký učební obor. Nejvíc se mi líbila truhlařina, protože děda truhlařil, táta to má jako koníčka, tak jsem si řekl, že to zkusím taky a baví mě to.“
Garážová praxe
Dobrovolná snaha se mladému učňovi vyplatí. K jeho domácí praxi přihlédne škola při hodnocení odborného výcviku, řekl ředitel Jan Kovář. „Současná legislativa umožňuje přihlédnout k dobrovolnické činnosti, kterou studenti vykonávají nad rámec svých povinností, takže k tomu můžeme přihlédnout.“
Jiří má ve škole také možnost využít dílny a nářadí nebo konzultace s mistry, pokud by se ve svých projektech dostal do slepé uličky.
Související
-
Lakýrnice, čalounice, automechanička. Ve Vysokém Mýtě studuje čím dál víc dívek
Dívek, které mají zájem studovat technické obory, přibývá – alespoň ve Vysokém Mýtě. Na tamní Střední technickou školu letos nastoupilo víc děvčat, než kdy dřív.
-
Upéct doma buchty a vyfotit je. I tak vypadá praktická výuka budoucích pekařů
Žáci potravinářské školy v Pardubicích míří k maturitě a praktickým zkouškám. Za stoletou historii školy se ještě nikdy nestalo, že by dveře učeben byly tak dlouho zavřené.
-
Maturita na uzavřených školách? Více času na testy, praktická zkouška i o prázdninách
Ani letos nebudou mít maturity obvyklou podobu. Epidemie koronaviru uzavřela školy a studenti tak mají na přípravu ztížené podmínky. Ministerstvo maturantům uleví.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Proč vyšetřovala inspekce údajné vyhrožování v nemocnici IKEM? ‚Mám na to právo,‘ tvrdí žalobce
-
‚Sebestřednost, šlendrián.‘ Kursk Putinovi nemohli odpustit, teď už mu to nepřipomínají, říká expert
-
Rektoři na odměnách dostávají většinou kolem tří set tisíc. Některé vysoké školy ale vyplácejí i milion
-
Londýnské letiště Heathrow bude celý pátek zavřené. Dopravu ochromil požár rozvodny