Antišmejdi berou seniory na výlety bez podrazů a předváděček

19. červenec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03670888.jpeg

Parta mladých lidí už se nemohla dívat na to, jak jejich babičky a dědy klamou prodejci hrnců, dek a dalších předražených věcí. Proto založili neziskovou organizaci Hurá na výlet! Ve svém volném čase organizují zájezdy za stovku pro seniory a lidi s hendikepem.

To všechno samozřejmě bez předváděcích akcí. Nízká cena výletu je jedinou možností, jak šmejdům a jejich předváděcím akcím na trhu konkurovat.

Čtěte také

„Taky mám babičku a dědu. Od dětství jsem s nimi jezdil na výlety a nechtěl jsem se dívat na to, jak je teď na takzvaných výletech balamutí nejrůznější prodejci. A nebyl jsem sám. Mí kamarádi, se kterými zájezdy pořádáme, mají podobnou zkušenost,“ vysvětlil nám důvody svého rozhodnutí předseda spolku Hurá na výlet! Tomáš Martinek.

Ovšem i po velké mediální kampani proti zneužívání seniorů jsou lidé, kteří na předváděcí akce jezdí. Těší se na výlet a na oběd v restauraci s tím, že předváděčku nějak přežijí. Je to pro ně lepší, než sedět doma. Zkrátka nechtějí být sami.

Výlety bez podrazu

Spolek Hurá na výlet! pořádá výlety pro seniory už dva roky. Je zatím jedinou organizací, která na něco takového přišla a zrealizovala. Působí v Pardubickém kraji a nově také v kraji Vysočina. Začátky byly rozpačité. Senioři mladým organizátorům nevěřili a čekali od nich nějaký podraz. Nechtěli věřit tomu, že by je někdo takto podpořil. Dnes jsou výlety na půl roku dopředu vyprodané.

Spolek Hurá na výlet! pořádá výlety pro seniory. Jsou levné a bez podrazů

Takový výlet za stovku pro seniory by bez finanční podpory nebyl možný. Zajímavé je, že se našlo mnoho firem a dalších organizací, které tento projekt podpořily a zafinancovaly. Spolek spolupracuje se spolky seniorů a osob ZTP, s městskými a krajskými úřady, neziskovými organizacemi a firmami. Senioři si kromě dopravy vychutnají dobrý oběd, hezké místo v přírodě i zábavu.

„Vozíme s sebou hudební nástroje a našim výletníkům hrajeme. Samozřejmě si s námi rádi zazpívají. Když je chuť, zastavíme, vezmeme termosky s pitím, usadíme se v přírodě a místo předváděčky si zazpíváme,“ popisuje chvíle na výletě Tomáš Martinek.

„Vím, že není lehké se v dnešní době uživit, přesto by se nemělo parazitovat na starých nebo postižených lidech. Věřím, že opravdové hodnoty přece jen zvítězí,“ uzavírá předseda spolku Hurá na výlet! Tomáš Martinek.

Pro koho jsou výlety určené

Na výlet s neziskovou organizací Hurá na výlet! můžou jet senioři nad 65 let a lidé s průkazem ZTP. Spolek Hurá na výlet! má k dispozici potřebné vybavení i osobní asistenty, průvodce i zdravotníky, takže je skutečně možné vzít na výlet i člověka na vozíku a přistavit autobus přímo před jeho byt.

Teď o prázdninách se senioři se spolkem Hurá na výlet! mohou vypravit do Smrčku na Chrudimsku na pouťovou oslavu, na Podskálu do Kostela svatého Jana Křtitele u Chrasti, na podzim je čeká výlet do Kutné Hory nebo dechovka ve Skutči. Velmi oblíbenou destinací je také Polsko a nákupy ve městě Kudowa Zdroj. Všechna místa jsou momentálně zadaná, ale můžete ještě zkusit štěstí. Stává se, že občas někdo výlet ze zdravotních důvodů odřekne.

Spolek Hurá na výlet! pořádá výlety pro seniory. Jsou levné a bez podrazů
autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová