Běžkaři zaplavili Orlické hory. Náčelník horské služby radí, jak si pobyt užít
V neděli bylo počasí, že by psa nevyhnal. Přesto byly Orlické hory plné návštěvníků, lačných nadýchnout se čerstvého vzduchu. Většina z nich zamířila na Šerlich.
Nevýrazný, přes tisíc metrů vysoký vrch, leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům. Teď v zimě hlavně proto, že je ideálním východiskem pro běžkaře. V Orlických horách je momentálně 200 kilometrů upravených běžeckých tratí, včetně těch hřebenových.
Náhradní tričko, ponožky a rukavice
„Jestli se nechcete mačkat mezi lidmi na Šerlichu, zvolte níže položenou trasu. Na běžkách se dá vyjet třeba z Deštného. Běžecké tratě jsou dobře upravené, i do šířky, běžkaři se vzájemně nepletou. Ale pozor, sjezdy dolů jsou teď opravdu hodně ledové, lidé by si měli při jízdě z kopce dávat pozor. Běžkaři začátečníci si možná hned neuvědomí, že běžky nemají hrany, musí se hodně plužit a pokud to nejde, tak je lepší sundat běžky a sejít pěšky,“ radí náčelník horské služby.
„Občas jezdíme ke zraněným promrzlým běžkařům. Velmi důležité je pořádně se v této zimě obléknout, zvlášť pokud se chystáte na hřebenovou túru. Náhradní tričko, ponožky a rukavice si dejte do batohu. V Orlických horách je čtrnáct tisícovek, a takhle vysoko člověk už promrzne,“ míní náčelník.
Do hor jen s nabitým mobilem
V Orlických horách si běžkaři užijí nádherné výhledy. Josef Hepnar láká na cestu od Šerlišského mlýna na Vrchmezí, které je už na polské straně. Následuje Velká Deštná a hřebenovka mezi Velkou Deštnou a Pěticestím v Říčkách.
Pokud se rozjedete na takový výlet, nezapomeňte si chytrý mobilní telefon s aplikací Záchranka. Je to ten nejlepší způsob, jak si v případě potřeby přivolat pomoc. „A nezapomeňte si ho pořádně nabít. V mraze se telefony velmi rychle vybíjí,“ doplňuje Josef Hepnar.
Mlha, mráz a sníh. To je podle náčelníka horské služby nejhorší kombinace, která může být velmi nebezpečná. K lepší orientaci v terénu slouží v exponovaných oblastech tyčové značení. Tyče jsou zhruba deset metrů od sebe. Jsou hlavně v nezalesněných oblastech.
A víte, pro koho jsou modré tyče podél silnic? Slouží k tomu, aby zvířata nevběhla do silnice. Zvířata se výrazné modré barvy bojí, proto se k silnici nepřibližují.
Proč náčelník horské služby rozhodně nedoporučuje sáňkování na sjezdovce, a které místo v Orlických horách má nejraději? Poslechněte si záznam Radioporadny.
Související
-
Lidé hromadně mění sjezdovky za běžky. Jak vybírat a kolik stojí dobré lyže?
Zájem o nové běžky je letos enormní. Důvod je jasný. Běh na lyžích je jedna z mála sportovních činností, která se může na horách provozovat oficiálně.
-
Před válkou rostly chaty v Orlických horách jako houby po dešti
Kramářova, Kašparova, Orlická, Na Čiháku – dnes jsou pro nás horské chaty na východě Orlických horách samozřejmostí. Jenže na počátku 20. století to bylo jinak.
-
Na sjezdovku v přilbě a na běžky se svačinou, doporučuje náčelník horské služby
Letošní zima na horách je krásná. Milovníci sjezdovek i běžkařských stop se cítí jako v ráji. Ale pozor, než se vypravíte za zimními radovánkami, dobře se připravte...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.