Maledivy nejsou jen luxusní relax pro bohaté, dívka z Pardubic se zabydlela na ostrově Maafushi
Maledivy tvoří přibližně 1 200 ostrovů, z toho je zhruba 200 obydlených domorodci a do dvou set resortů se jezdí na dovolenou.
Adéle Bártové je 23 let. V době covidu se na Maledivy vydala s rodiči, protože to byla jedna z mála destinací, kam se dalo celkem bezproblémově vycestovat. „Moc se nám tam nechtělo, všichni říkali, že je to drahá destinace, nic se tam nedělá, jen ležíte na pláži, žádná turistika. Ale to jsme se spletli,“ vzpomíná Adéla.
Na lokálních ostrovech ušetříte
Adéla zjistila, že nemusí letět vyloženě do resortu, který nemá s maledivskou kulturou nic společného. „Na resortu je pouze hotel a veškeré zázemí pouze pro turisty. Lidé odpočívají na nádherných bílých plážích, hodují, užívají si nejkrásnější tyrkysovou barvu moře na světě. Domorodci v resortech nebydlí.“
„Na druhou stranu levnější lokální ostrovy vypovídají o celkovém životě lidí v Maledivské republice. Poznáte jejich kulturu, skvělou atmosféru. Je to muslimská země, ale lidé jsou tam velmi přátelští a neskutečně si váží turistů. Taková je moje zkušenost,“ popisuje Adéla Bártová, která se rozhodla na Maledivách zůstat. Umožňuje českým turistům pobyt na obydleném ostrově Maafushi, který se stal jejím druhým domovem.
Aktivní dovolená se šnorchlem
„Pláže na Maledivách jsou krásné, bílé, dlouhé, v tom katalogy nelžou. Ale lžou v tom, že se na ostrovy jezdí jen kvůli plážím. Podmořský život je to největší lákadlo,“ říká Adéla Bártová.
„Když nechcete, nemusíte ležet ani minutu. Stačí nasadit brýle a šnorchl do pusy, skoro nemusíte potopit hlavu a vidíte toho spoustu. Jezdíme na žraloky velrybí, manty, delfíny, želvy…“
Na Maledivách má prý mořská voda nejkrásnější tyrkysovou barvu na světě. „Když pak letíte někam jinam, jste zklamaní. Teplota vody připomíná polévku: 28, 29, 30 stupňů Celsia. Můžete být namočení celý den i celou noc. Ale pozor na spáleniny! Jste na rovníku,“ varuje Adéla Bártová.
Kdy je nejlepší čas pro let na Maledivy? A jaké jsou cenové relace? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Aby se exotická dovolená neproměnila v noční můru. Nepodceňujte očkování
Chystáte se na exotickou dovolenou? V tom případě myslete včas na své zdraví. Čekají vás povinná očkování. Nezapomeňte na repelenty a pravidla stravování.
-
Cesta přes Pamír: Češky ušly 1330 kilometrů s vlastním jídlem
Na začátku byl odvážný nápad. Co kdybychom se prošly Tadžikistánem s batohem na zádech? Michaela Hrdá a Martina Merisi, se rozhodly takovou výzvu splnit.
-
Cestovatel se zamiloval do chutí Asie. Namíchal je do gastro-cestopisu
Cestovatel, dobrodruh, producent a DJ Petr Dzingel na svých cestách sbíral kromě zážitků také poznámky o místních specialitách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.