Blíže Řecku. Konzulát v Pardubicích zve na Řecký den
Na konci září uplynou dva roky od otevření Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích a při této příležitosti se uskuteční první Řecký den. Akce by měla rozšířit povědomí o existenci instituce a také o řecké komunitě v Česku.
I po dvou letech fungování konzulátu v Pardubicích je pro mnohé místní překvapením, že podobná instituce ve městě existuje. „Je to čestná funkce a první honorárním konzulem v ČR byl jmenován inženýr Sotirios Zavalianis, který řadu let provozuje v kraji onkologické centrum, kvůli tomu si vybral Pardubice jako sídlo konzulátu,“ říká tajemník konzulátu Konstantinos Tsivos.
Jak pracuje konzulát
Konzulát poskytuje služby, jako každý jiný konzulát s výjimkou vydávání pasů a daňových dokladů. „Praxe je taková, že v Pardubicích žije asi dvacet až třicet krajanů a když už někdo přichází, tak je to s nějakou jednoduchou žádostí,“ dodává Tsivos.
Působnost konzulátu je pro celou ČR s výjimkou Prahy a Moravy. „Naše aktivity jsme zaměřili na lepší poznávání Řeků a Čechů, zejména v oblasti vzdělanosti. Financujeme kurzy novořečtiny, které provozují komunity v rámci republiky, nebo jsme stanovili cenu pro vypracování nejlepší diplomové práce pro absolventy novořečtiny na UK a Masarykově univerzitě, nebo cenu za vypracování nejlepšího literárního překladu.“
Řecký den
„Bohužel v Pardubicích jsme ještě neměli možnost vyvíjet nějakou větší aktivitu. Řeckým dnem se snažíme, abychom vešli do většího povědomí,“ vysvětluje Konstantinos Tsivos. Řecký den bude 5. září a v 11 hodin ho zahájí výstava na magistrátu města s názvem Poklady náboženství na Kypru.
Ve 12:30 se na půdě konzulátu ve Štrossově ulici uskuteční první setkání krajanů žijících v Pardubickém kraji. A odpoledne program završí přednáška Řecko v proměnách času, která bude v sále budovy klinické onkologie společnosti Multiscan.
Řeky do ČR přivedla občanská válka. „Je tomu přesně 75 let. Nejdříve přišly děti z postižených oblastí. Pak sem zamířila druhá nejpočetnější skupina řeckých politických emigrantů. Nejdřív se usadili především na území severní Moravy, ale pak se rozprchli po celém území republiky. Na posledním sčítání bylo asi 4500 Řeků, v jádru z nich jsou potomci generace bývalých emigrantů, ale máme i hodně nově příchozích, kteří sem jezdí kvůli práci.“
Související
-
Ryanair bude z Pardubic létat do španělské Girony, chartery poletí do Černé Hory i Kalábrie
V příštím roce bude z pardubického letiště létat pravidelná linka do Girony v Katalánsku. Lety bude provozovat Ryanair, který z Pardubic už léta do španělského Alicante.
-
Nejsevernější bod Evropy je jinde, než se říká, zjistil pardubický fotograf v Norsku
Po studiu otevřel v Pardubicích vlastní reklamní studio, fotoateliér a tiskárnu, je držitelem Czech Press Photo za rok 2018 a kromě focení také rád cestuje.
-
Na kole ujeli 960 kilometrů. Cesta z Dolní Dobrouče do italského Marca stála za námahu
Severoitalské město Marco a Dolní Dobrouč na Orlickoústecku – to jsou partnerská města, jejichž první vazba pochází z doby před první světovou válkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.