Břečťan na celulitidu, šalvěj na zubní kaz. Vyrobte si vlastní lektvar

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šalvěj hajní

Domácí kosmetika z přírodních surovin se dá dělat velmi jednoduše. Pár takových receptů nabízí bylinkářka Radka Svatošová, která s oblibou používá do základu oleje. Ty jsou podle ní velmi účinné, léčivé a trvanlivé.

Podmínkou je ale jejich kvalita a lisování za studena. Nejběžnější je slunečnicový olej, který je i cenově dostupný. Bylinkářka doporučuje koupit ho v obchodě se zdravou výživou.

Masážní olej proti celulitidě

Na čistém místě nasbíráme mladé listy břečťanu popínavého. Nejvhodnější doba pro sběr je do konce června. Listy nastříháme nebo natrháme na malé kousky.

Můžeme přidat i pokrájené větvičky rozmarýnu lékařského kvůli lepšímu prokrvení pokožky. Bylinky volně vložíme do šroubovací skleničky a zalijeme za studena lisovaným slunečnicovým olejem tak, aby byly lístky zcela ponořeny. Sklenici zavíčkujeme a postavíme na čtrnáct dní na teplé místo, třeba na parapet prosluněného okna. Potom olej přecedíme a můžeme do něj přidat pár kapek éterického oleje z rozmarýnu. Olej každý den vmasírujeme na postižená místa.

„Abyste po použití nebyli příliš mastní, je dobré aplikovat olej na ještě vlhkou pleť nejlépe po koupeli a poté lehce otřít ručníkem,“ doplňuje bylinkářka Radka Svatošová.

Šalvějová ústní voda proti zubnímu kazu

Hlavní účinnou složku tvoří šalvěj. Tato bylina má dezinfekční a hojivý účinek. Můžeme přidat skořici, ta má také silně dezinfekční účinek. Ničí bakterie a působí proti zubnímu kazu. Poslední složkou je hřebíček, který působí zároveň antisepticky.

Potřebujeme:

20 gramů sušené šalvěje nebo 40 gramů čerstvé šalvěje, 10 gramů sekané skořice, 20 kusů hřebíčku, 1 litr vody, 250 mililitrů vodky

Postup:

Šalvěj s kořením vsypeme do nádoby, přelijeme vroucí vodou a zakryjeme víčkem. Přes noc necháme ustát. Ráno přecedíme tekutinu přes filtrovací plátýnko. Přidáme alkohol (nejlépe vodku, která není cítit) a máme ústní vodu připravenou k užívání.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související