Tinktura proti plísni z netýkavky a domácí repelent z rozmarýnu. Jednoduché a účinné

03155923.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03155923.jpeg

Netýkavka žláznatá je rostlina, která pochází z Himaláje a v posledních letech se u nás přemnožila. Určitě jste si jí všimli podél potoků a řek. Je poměrně vysoká a má hezké růžové květy, které jsou léčivé.

Bylinkářka Radka Svatošová nedá na netýkavku žláznatou dopustit, jak nám řekla v Radioporadně: „Já se na netýkavku nezlobím, i když se u nás přemnožila a dusí domácí druhy. Ale je moc krásná a její květy využívám na výrobu tinktury, která zabírá na plísňová onemocnění. Používám ji také na zmírnění účinku po hmyzím štípnutí. Netýkavka poslouží i jako esence pro podrážděné a uspěchané lidi.“

Tinktura z netýkavky proti plísni

Nasbírejte si květy, volně jimi naplňte šroubovací sklenici a zalijte čtyřicetiprocentním alkoholem - nejlépe dobrou pálenkou. Sklenici dobře uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě tři týdny. Obsah každý den protřepejte a na závěr přefiltrujte. Když máte problémy s parazitickými kvasinkami ve střevě, užívejte třikrát denně pět až deset kapek. Při kožní nebo nehtové plísni použijte tinkturu k obkladům.

Domácí repelent proti hmyzu

Nasbírejte větvičky rozmarýnu, můžete přidat kvetoucí nať levandule a vratiče. Všechny tyto bylinky odpuzují hmyz. Naložte do za studena lisovaného oleje nebo čtyřicetiprocentního alkoholu a nechte v teple tři až pět týdnů. Obsah protřepávejte a nakonec přefiltrujte. Můžete přidat éterický olej z levandule, hřebíčku, rozmarýnu nebo citronely, což účinek repelentu umocní.

Spustit audio

Související