Britkám stačí málo. Pohodlný gauč a občas podrbat
Britské krátkosrsté kočky patří mezi nejoblíbenější chované kočky u nás. Není divu. Jsou to plyšové krásky, které nevyžadují hodinové mazlení, takže se hodí i pro lidi, kteří tráví více času v práci.
„Britka není sice úplný samotář, ale nevyžaduje zase tolik času jako třeba kočka siamská nebo bengálská. A pokud víte, že trávíte hodně času mimo domov, pořiďte si raději tyto kočky dvě. Zabaví se samy,“ radí jednatelka Českého svazu chovatelů koček Pardubice Monika Netolická.
Zabořit prsty do plyše
„Když takovou britku pohladíte, je to jako když zaboříte prsty do hebkého plyše. Přímo vás to nutí ji poňuchňat. Jsou to velice líbivé kočky. Ale pozor, na druhou stranu jsou to kočičí aristokratky a nevyhledávají stálý přímý kontakt. Taková kočka nebude skákat metr vysoko, když ji bude chtít pořád nosit nebo chovat na klíně. Ale když si třeba sednete k televizi, tak si pro pohlazení ráda přijde,“ popisuje povahu britské krátkosrsté kočky chovatelka Monika Netolická.
Typickým znakem britských krátkosrstých koček je jejich hlava, která má být kulatá. Dominantní je velké otevřené oko, které je většinou oranžové. Ale může mít i jinou barvu.
Nejvíce známou barvou srsti je prapůvodní šedomodrá, ale existují britky ve více než dvou stech barevných variantách od bílé po černou. Předlohou filmu Garfield je například červený britský kocour.
„Když začnou línat, je to trochu náročnější, mají bohatou podsadu, která je potřeba vyčesat. Takže hlavně na jaře a na podzim, kdy tzv. přesrsťují, vykartáčujete chuchvalce chlupů. Ale za tu práci pak ta nádhera stojí,“ myslí si chovatelka Netolická.
Kočky z celé Evropy v Chrudimi
Stovky koček z celé Evropy si můžete prohlédnout v Chrudimi. Mezinárodní výstava koček se koná na zimním stadionu o víkendu 20. až 21. května. „Nikde jinde neuvidíte tolik různých plemen. Budeme hostit kočky všech věků, ras i barev. A připravený je bohatý doprovodný program. Na své si přijdou kočky, jejich majitelé i návštěvníci,“ zve chovatelka.
„Možná tomu nebudete věřit, ale i muži chovatelé jsou velmi úspěšní. A úspěchy i neúspěchy svých kočičích mazlíčků prožívají mnohdy více, než my ženy,“ usmívá se Monika Netolická a zve všechny milovníky koček do Chrudimi.
Jak se ocitly britky na britských ostrovech? A jak to vypadá na světové výstavě koček? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Pes v kočičím těle. Siamská kočka s pomněnkovýma očima si vás omotá kolem prstu
Siamská kočka je velmi specifická. Je to pár kilo temperamentu, které vás budou milovat, pokud jim věnujete svůj čas.
-
O chlup lepší život s mainskou mývalí. Přátelská kočka je prostě návyková
Mainská mývalí patří k největším doma chovaným kočkám. Někdy se jí přezdívá chlupatý obr. Samci mohou vážit 10 až 12 kilogramů.
-
Kočka může člověku zachránit život, tvrdí zvířecí psycholog
Psí úzkost, když majitel není doma, a kočičí značkování jsou nejčastější problémy, které zavedou lidi s jejich mazlíčky ke zvířecímu psychologovi. Podle něj i zvířa...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.