Bylinky byly důležité v minulosti a jsou i dnes

Dnes se budeme bavit o bylinkách. Pro život našich předků měly neobyčejný význam.

Když se nastěhovali do nového domu, první, co vždy udělali, bylo založení bylinkové zahrádky. Ve městech je pěstovali na pavlačích nebo okenních parapetech. Mezi nejpoužívanější vždy patřila petržel. Společně s pažitkou nejen krásně nazdobí polévky, saláty a pomazánky. Obsahují také vitamín C.

Bazalka je dobrá na nervy, dobrou mysl navodí oregano, česky dobromysl. Majoránka skvěle zklidní žaludek, tymián podporuje trávení a šalvěj je dobrá na kuře nebo králíka a navíc výborně desinfikuje ústní dutinu. A nakonec ještě pochválím mátu peprnou. Pěstovat můžete hned několik druhů a čaj z jejich listů je skvělý na žaludek, na kašel i na nachlazení. Ale především je hrozně dobrý!

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.