Část obyvatel Chýště odmítá stavbu průmyslové zóny u obce
Obyvatelé Chýště na Pardubicku půjdou v červnu k referendu. Rozhodovat budou o tom, jak obec naloží s 6 hektary lukrativních obecních pozemků orné půdy ležících u dálnice D11. Jestli je případně prodá, nebo neprodá developerovi. Územní plán sice na parcelách připouští průmyslovou zástavbu, třeba logistickou halu, ale právě tu si tam někteří místní nepřejí.
V druhé půlce června půjde k referendu i místní obyvatelka a matka dvou malých dětí paní Martina. Průmyslovou zónu na polích kousek za obcí, jak sama říká, si neumí představit. „Jsme na vesnici, tady se to ani nehodí, není to pěkný, úplně to zkazí ráz toho všeho.“
Podle nezávislého starosty Miroslava Sirůčka budou mít lidé šanci v referendu odpovídat ANO – NE na následující otázku. „Budeme se ptát, jestli souhlasí s poskytnutím obecních pozemků pod označením Z9 a Z10 dle územního plánu obce Chýšť v katastrálním území Chýšť k výstavbě průmyslové zóny.“
Zaplatí pozemky čističku?
Vyhlášení referenda v Chýšti je reakcí na dřívější záměr dotčené pozemky prodat, obec už věděla i o případném zájemci - společnosti CBRE. Jenže právě kvůli tomu se dostala do sporu s některými místními obyvateli, konstatuje starosta. „My reagujeme na to, že obec by měla snahu nějakým způsobem pozemky zhodnotit, protože v územním plánu jsou ty pozemky určené k zastavění. Budovy musí být maximálně 14 metrů vysoké, okolo musí být minimálně 30 % zeleně.“
Podle Sirůčka by prodej přinesl do obecní pokladny peníze, které by bylo možné využít třeba pro stavbu čističky odpadních vod. Starosta vidí referendum jako nejlepší možné řešením, jak v otázce pozemků určených podle územního plánu k průmyslové zástavbě, rozhodnout.
Vyhlášení referenda vítá i Jiří Havránek, který letos v Chýšti organizoval petici proti prodeji obecních pozemků. „Je tady určitě silná skupina lidí, kteří nechtějí vůbec využití těch pozemků pro jakoukoli zástavbu, a to je předmětem toho referenda.
Hlasovací místnost v Chýšti otevřou v sobotu 25. června od devíti ráno do devíti večer. Aby bylo referendům platné, musí k němu přijít minimálně 35 procent místních voličů.
Související
-
Poklad století. Soubor mincí z Chýště bude mít expozici, vyšla i výpravná kniha
Více než tisíc let byly denáry ukryté pod zemí. Kdo a proč je v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, nevíme. Každopádně jde o nález evropského významu
-
Lidé v Chýšti nechtějí skladovací haly u obce, podepisují petici
Vesnicí Chýšť na Pardubicku hýbou v těchto dnech emoce. Někteří lidé zazlívají vedení obce, že zvažuje prodej lukrativních pozemků pro možnou výstavbu skladovacích hal.
-
Stříbrný poklad století nalezený u Chýště na Pardubicku je dvojnásobný
Poklad století: tak označují historici nález u Chýště na Pardubicku. Vloni tam na poli náhodný hledač našel 780 stříbrných mincí, teď archeologové dohledali skoro s...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty prohrávají v Lize mistrů s Interem Milán 0:1, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Britové dva dny sledovali ruskou špionážní loď ve svých vodách. Bojí se o podmořskou infrastrukturu