Celiakie neznamená jen dietu. Vyrovnat se s nemocí dětem pomůže fígl s panenkou

24. červen 2024

Organizace Bez lepku po Česku má za sebou roční výzkum, ze kterého vzešlo několik podnětů. Celiaci se v průzkumu shodli na tom, že jim chybí následná péče v momentě, kdy jim lékař sdělí diagnózu. Dostanou leták s informacemi, čeho se v jídelníčku vyvarovat, ale nikdo neporadí v tom, jak se s nemocí vyrovnat po psychické stránce. Problém může nastat už u dětí v předškolním věku nebo v pubertě.

„Celiakie je autoimunitní onemocnění tenkého střeva a člověk, který toto onemocnění má, musí celoživotně dodržovat dietu. Je to skutečně navždy. A to může být kámen úrazu,“ říká ambasadorka projektu Bez lepku po Česku Renata Kašparová.

„Byla u mě maminka s holčičkou v předškolním věku, velmi empatická rodina. A přesto po půl roce fungování začala dívenka stávkovat, plakat, že tohle jíst nechce, že chce ve školce mít to samé, co její spolužáci,“ prozrazuje Kašparová.

Batůžek, který už nikdy nesundáš

Pro děti je zjištění celiakie na začátku novinka. Povídají si o tom, rodina jim pomáhá, jsou výjimeční. Jako kdyby měli nový batůžek. Ale pak zjistí, že ho nikdy nesundají a to už nechtějí přijmout.

Renata Kašparová a Tereza Komárková s panenkou Cecilkou

„U této holčičky zabralo to, že jsme pojmenovali tu nemoc jako batůžek. Protože děti si myslí, že ta nemoc jsou oni, a že jsou proto špatné. Odosobnění je velmi důležité. Proto existuje i panenka Cecilka. Je to jejich nemoc, která dostává hezkou tvář a s dětmi si o ní můžeme povídat,“ popisuje novinku rodinná terapeutka Tereza Komárková. 

Jak může onemocnění celiakií působit na psychiku dětí v pubertě? Poslechněte si v záznamu pořadu. A jako inspiraci přidáváme recept na letní dort bez lepku.

Letní bezlepkový dort plný barev

Ovocný retro dort

Na bezlepkový dort si nachystejte mixér, ruční šlehač, malý hrnec a formu na dort 20 cm.

Na těsto: 2 vejce, 3 lžíce kokosového oleje, 120 g baby špenátu, 45 g pohankové nebo maniokové mouky, lžička prášku do pečiva bez fosfátů, 1 bio citron, 100 g xylitolu

Na krém:  1 tučný tvaroh, kelímek mascarpone, kelímek šlehačky 33%, sladidlo podle chuti, vanilkový extrakt

Ovocná složka: 1 kg jahod, lžička prášku z červené řepy, želatina

Na dozdobení: Tmavá čokoláda (stačí tři tabulky)

Postup:

Nejprve si rozehřejeme troubu na 170 stupňů Celsia – horní i dolní ohřev. Formu na dort si vysteleme včetně okrajů pečicím papírem. Špenát vložíme do mixéru, přidáme nastrouhanou kůru z citronu včetně šťávy a rozmixujeme. Dáme stranou. Celá vejce si rozmixujeme společně s xylitolem do pěny, může to trvat cca 7 minut, aby byla pěna opravdu bohatá. Do vaječné pěny přidáme kokosový olej a postupně, po částech i pyré ze špenátu. Nakonec prosejeme i obě mouky včetně kypřidla přes síto a přidáme do směsi, kterou ručně zamícháme.

Vylijeme do formy a pečeme přibližně 20 minut. Mezitím si připravíme krém a ovocné pyré. Všechny ingredience na krém si ručním šlehačem vyšleháme, osladíme dle libosti a dochutíme vanilkovým extraktem. Jahody si očistíme, vložíme do kastrůlku. Mírně povaříme a ponorným mixérem rozmixujeme v pyré. Přidáme i prášek z červené řepy a rozmixujeme. Ten zajistí sytější barvu.

Jakmile je korpus vychlazený, natřeme jej rovnoměrně náplní. Do jahodové směsi vmícháme i želatinu a nalijeme ovocné pyré na krém. Dáme chladit do lednice alespoň na 6 hodin, ideálně však přes noc, ať se hezky propojí chutě. Poslední tečka na závěr budou tečky. A to doslova. Rozlomíme proužek čokolády a štětečkem nebo malou lžičkou rozházíme na ovocnou směs malé pecičky ve formě semínek melounu.

Spustit audio

Související