Černá kapusta jako superpotravina? Známe ještě lepší variantu!

20. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Černá kapusta

Všechny druhy brukvovitých rostlin jsou velmi zdravé. Například černá kapusta je momentálně ve Spojených státech předmětem zbožštění. Ale jak říká pardubický zahradník František Hlubocký, o žádný zázrak se nejedná. Všechno už tu bylo. A nabízí ještě lepší kapustovou variantu.

„Černá kapusta je u nás už také k dostání, ale já ji klidně  srovnám s kodaňským zelím, tedy s kapustou kadeřavou. Kadeřávek právě teď máme na zahradách a jeho pěstování není vůbec složité,“ říká František Hlubocký. I další druhy kapusty jsou pro naše tělo velmi přínosné. Kapusta hlávková nebo růžičková a vůbec všechny brukvovité zeleniny v sobě mají úžasnou moc. Nejen kapusta, ale i zelí nebo brokolice obsahují glukosinoláty, které v testech prokázaly účinnost proti rakovinnému bujení.

Ředkvička je fajn, ještě lepší je ředkev

Všechno na světě má svůj čas. Drobné červené ředkvičky jsou nejlepší na jaře. Ale teď v zimě nám cenné vitaminy poskytne černá nebo dlouhá bílá ředkev Japana. Po sklizni vydrží ve sklepě až do brzkého jara. „Někomu vadí štiplavost ředkví. Ale když nastrouháte ředkev a necháte na misce chvíli rozhrnutou vrstvu, ono to vyčpí, a v salátu je taková ředkev vynikající,“ doporučuje František Hlubocký.  

Vitamínová bomba Františka Hlubockého

Suroviny: Bílá ředkev, mrkev, kyselé jablko zvonkové, topinambur, salát kozlíček polníček, mangold a lístky stévie na oslazení

Postup: Všechny suroviny nastrouháme, lístky kozlíčku a mangoldu pokrájíme. K oslazení použijeme pár lístků usušené stévie a dochutíme lehce šťávou z citrónu. Zamícháme a podáváme.

Spustit audio

Související