Čerstvou kávu z kapslí neuvaříte. To spíš navoněnou mrtvolu, tvrdí znalec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapsle do kávovaru (ilustrační foto)

Kávové kapsle nemohou obsahovat čerstvou kávu. A stejné je to i u kávy ve vakuových obalech. Ptáte se proč? Jednoduše to v Radioporadně vysvětlil pardubický znalec kávy Jiří Sýkora.

Když kafe upražíte čerstvé, tak potom ještě čtrnáct dní až tři týdny pracuje a plynuje. Proto se sáčky, do kterých se plní, vybavují jednocestným ventilkem. Káva se tím pádem může vydýchat, ale neokysličuje se. Pokud byste ale čerstvou kávu nasypali do kapsle, nevydržela by a praskla.

„Z toho plyne, že se do kapslí i vakuových sáčků plní už vyčpělá káva, která nepracuje. My jí přezdíváme kávová mrtvola,“ směje se Jiří Sýkora. Proto podle něj někteří výrobci přidávají do kapslí těchto kávovarů různé příchutě, a také umělá aromata kvůli vůni. S čerstvou kávou ale nemají kapslové kávovary nic společného.

Největší chyba? Vroucí voda

Pokud se rozhodnete udělat si klasického českého turka, nepřelévejte namleté kafe vodou horkou sto stupňů Celsia. Počkejte, až zchladne alespoň na devadesát pět stupňů. A proč?

„Když se voda vaří, dojde ke spaření oleje, který kávová zrna obsahují. A tím se to celé zkazí, kvalita kávy je nulová,“ říká Jiří Sýkora a upozorňuje na to, že český turek může být nebezpečný pro zdraví.

Espresso, káva, kávovar, kavárna

Jednotlivá zrníčka tzv. lógru se dostanou do žaludku. A tyto drobné částečky se mohou chovat v žaludku a ve střevech jako třísky. Pokud tedy připravujete kávu bez kávovaru, použijte filtrační papíry.

Ale to nejkrásnější na kávě je její vůně. Pokud máte doma ještě ruční mlýnek po babičce, určitě ho nevyhazujte. Zkuste si namlet kávová zrna a vůně se rozline po celé kuchyni.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související