Českému bowlingu to poprvé cinklo. Na lopatě měl i favorita světového šampionátu
Ještě nikdy se nestalo, že by Česko přivezlo medaili z bowlingového mistrovství světa dospělých. Premiéru zažil až letos mužský tým na turnaji v Dubaji, kde bral bronz v soutěži trojic.
„Zisk medaile je fascinující. Dokonce jsme tak překonali mistrovství Evropy, kde jsme ještě nikdy cenný kov nezískali. Náš tým věkově patřil mezi mladší, i když zkušenosti mu nechybí. Někteří hráči působí ve švédské lize. Všem jim je do třiceti, juniorovi Lukáši Jelínkovi dokonce jenom osmnáct,“ říká trenér národního týmu Adam Vondráček.
Pochvala z USA
V semifinále šampionátu čekal nejtěžší možný soupeř. Z Američanů se ale Čechům kolena nerozklepala. „Kluci hráli skvěle a ani nebyli moc nervózní. K postupu chybělo velice málo. Soupeři nám říkali, že jsme dobří. Zvlášť se zajímali o mladého Lukáše Jelínka, který taky podal výborný výkon.“
Platil systém, kdy rozhoduje jediná hra, ve které se navíc borci po hodu střídají. „Při tomto systému se může stát prakticky cokoliv. Je rychlý, akční, atraktivní pro diváky. Speciální trénink na to potřeba samozřejmě je. Nejde o klasickou hru,“ připouští Vondráček.
Duel o medaile se odehrával pod širým nebem. „Rozdíly mezi halou a venkovním prostředím jsou obrovské. Nejvíc se lišila teplota. My navíc na dráhu nanášíme olej. Při třiceti stupních se už chová trochu jinak. Reakce koule je v takových podmínkách daleko méně předvídatelná. Byla to velká show za účasti televizních štábů. Bowling ale míří na olympijské hry a bylo potřeba ukázat, že se tam brzy opravdu může hrát.“
Víc hráčů a víc heren
Bowling je pořád ještě malý a mladý sport. Podle Vondráčka by v Česku potřeboval větší základnu. „Špičkových hráčů máme pár. Všichni jsou ryzí amatéři. Česká bowlingová asociace dělá spoustu skvělých kroků, jak přitáhnout další hráče. Před třemi lety jsme rozjeli pilotní projekt školních lig. Některé děti se díky němu začaly hlásit do tréninkových center mládeže.“
Kvalitních heren v zemi opravdu mnoho není. Vlastně jenom v Brně, Olomouci a Pardubicích. „Ty mají minimálně 18 drah a kvalitou se vyrovnají evropským hernám. Bowling vyžaduje kvalitní přípravu drah, patřičné vybavení. Je to stejné jako jakýkoliv jiný sport na vrcholové úrovni, i když někdy máme nezaslouženou nálepku hospodského sportu.“
Související
-
Má ráda, když jí kluci hrají do těla. Nejmladší reprezentační hokejistka s nimi má i společnou šatnu
České hokejistky si splnily sen. Dostaly se poprvé v dějinách na olympiádu. Z postupu se v sedmnácti letech radovala taky hráčka Chocně Andrea Trnková.
-
Češi jsou ve footbagu pupek světa. Tolik šampiónů nikdo nemá
Zábava partiček v parku. Ale taky regulérní sport, který má svoje oficiální mistrovství. Úspěch slaví obratnost a taky ten, komu nespadne pletený míček na zem.
-
Bronzový motýlek. Pardubický plavec má v šestnácti letech nastavení profíka
Daniel Gracík se plaváním hlavně baví. Zároveň je ale proslulý perfektní přípravou a nechybí mu ani zdravé sebevědomí. Na juniorském mistrovství Evropy skončil třetí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.