Pardubické hudební jaro: trubka na úvod, živel z východu uprostřed, varhany s hobojem na závěr
Letošní 47. ročník festivalu nabídne během dvou měsíců až do 31. května v celém Pardubickém kraji 15 koncertů. Kromě komorních programů jsou připravené i dva velké koncerty v Sukově síni Domu hudby.
Ten zahajovací bude v neděli 30. března. „Vystoupí na něm špičkový trumpetista Reinhold Friedrich za doprovodu naší filharmonie pod taktovkou Roberta Kružíka,“ říká první hobojista Komorní filharmonie Pardubice Vojtěch Podroužek.
Slovenská improvizace
Jedním z nejočekávanějších vystoupení bude 4. května koncert Janoska Ensemble. Jedná se o slovenský soubor čtyř virtuózních muzikantů – dvoje housle, kontrabas a klavír. Představí Vivaldiho Čtvero ročních dob ve vlastní úpravě. Organizátoři slibují strhující show.
Hobojista Podroužek je součástí Tria Auric, které zahraje 22. dubna v Rytířských sálech pardubického zámku. „Vystoupí i klarinetista Vladimír Brablec a fagotistka Martina Homolková. Představíme francouzský program, několik skladatelů Pařížské šestky. Je to odlehčená a zábavná hudba. Dali jsme se dohromady v roce 2018 a v názvu máme jméno skladatele Aurica, protože ho rádi hrajeme.“
Hudební jaro se dostane taky do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech, do Sezemic, Heřmanova Městce, Lázní Bohdaneč, Vysokého Mýta, na Seč anebo do kostela v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Součástí festivalu je i letos koncert na podporu mladých umělců s názvem Ti nejlepší z konzervatoře. Uskuteční se ve Fibichově sále chrudimského muzea 29. května.
Všechno skončí v Přelouči, kde mají varhany z konce 17. století. Zazní tam i sólová Partita a moll Johanna Sebastiana Bacha v úpravě pro hoboj. Oba nástroje se totiž v baroku hojně využívaly.
Proč se mladší bratr Vojtěcha Podroužka bál hoboje? A máme dost nadějných hobojistů? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Markéta Čepická hraje první housle. Na baletku byla moc malá
K milovanému nástroji se dostala prakticky náhodou. Postrčila ji k němu tělesná výška.
-
Housle vyměnil ve 14 letech za violoncello, dnes je učitelem i členem pardubické filharmonie
Jako malý se učil hrát na housle. Jak ale sám říká, stejně jako řadu ostatních dětí ho tento nástroj příliš netěšil. Ve čtrnácti letech si proto prosadil violoncello.
-
Klečet u stolu? Raději si sednu, vzpomíná na Japonsko český...
S hromadou zážitků se v těchto dnech vrátili ze třítýdenního japonského turné zástupci Komorní filharmonie Pardubice. K nejzajímavějším patří ty z restaurací anebo ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka