Pardubické hudební jaro: trubka na úvod, živel z východu uprostřed, varhany s hobojem na závěr
Letošní 47. ročník festivalu nabídne během dvou měsíců až do 31. května v celém Pardubickém kraji 15 koncertů. Kromě komorních programů jsou připravené i dva velké koncerty v Sukově síni Domu hudby.
Ten zahajovací bude v neděli 30. března. „Vystoupí na něm špičkový trumpetista Reinhold Friedrich za doprovodu naší filharmonie pod taktovkou Roberta Kružíka,“ říká první hobojista Komorní filharmonie Pardubice Vojtěch Podroužek.
Slovenská improvizace
Jedním z nejočekávanějších vystoupení bude 4. května koncert Janoska Ensemble. Jedná se o slovenský soubor čtyř virtuózních muzikantů – dvoje housle, kontrabas a klavír. Představí Vivaldiho Čtvero ročních dob ve vlastní úpravě. Organizátoři slibují strhující show.
Hobojista Podroužek je součástí Tria Auric, které zahraje 22. dubna v Rytířských sálech pardubického zámku. „Vystoupí i klarinetista Vladimír Brablec a fagotistka Martina Homolková. Představíme francouzský program, několik skladatelů Pařížské šestky. Je to odlehčená a zábavná hudba. Dali jsme se dohromady v roce 2018 a v názvu máme jméno skladatele Aurica, protože ho rádi hrajeme.“
Hudební jaro se dostane taky do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech, do Sezemic, Heřmanova Městce, Lázní Bohdaneč, Vysokého Mýta, na Seč anebo do kostela v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Součástí festivalu je i letos koncert na podporu mladých umělců s názvem Ti nejlepší z konzervatoře. Uskuteční se ve Fibichově sále chrudimského muzea 29. května.
Všechno skončí v Přelouči, kde mají varhany z konce 17. století. Zazní tam i sólová Partita a moll Johanna Sebastiana Bacha v úpravě pro hoboj. Oba nástroje se totiž v baroku hojně využívaly.
Proč se mladší bratr Vojtěcha Podroužka bál hoboje? A máme dost nadějných hobojistů? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.