Český sbor v Japonsku zdržel šinkansen a při návratu zpíval v letadle

30. duben 2019

Je to země, kde si podle vlaků můžete řídit hodinky. Spoje všech kategorií tam jezdí doslova na vteřinu přesně. Někdy až tak, že našince překvapí.

Sbor KOS z Litomyšle absolvoval dvoutýdenní turné po Japonsku. „Myslím si, že Japonci milují českou hudbu. Prezentovali jsme jim českou lidovou hudbu v tradičních lidových krojích, což návštěvníci přijali velmi vřele,“ říká sbormistr Milan Motl.

Populární Dvořák

Japonsko prý „Kosáci“ zažili všemi smysly. „Kromě koncertů jsme mohli poznat místní pamětihodnosti i nesmírně pestrou gastronomii. Přivezli jsme si taky suvenýry jako třeba nádobu na saké, upomínkový předmět v podobě koule pro štěstí na partnerské město Litomyšle Matsumoto. Pro japonské publikum jsme natočili CD. Jsou na něm i japonské skladby anebo Dvořákovo Largo. To se na některých školách a úřadech hraje, když končí vyučování anebo pracovní doba.“

A jak to bylo s tím vlakem? „Jednou jsme způsobili zpoždění, když se nám nepodařilo časově zvládnout přemístění na velkém nádraží. Naštěstí na nás šinkansen počkal. Cestou zpátky jsme zpívali v letadle jedné cestující k narozeninám. Vytvořili jsme malou komorní skupinu a zazpívali jsme si v nebesích.“

Sbor Kos u hradu Matsumoto

Sbor nad sbory

KOS je vlastně zkratka pro koncertní sbor. Na Pedagogické škole v Litomyšli původně fungoval jako školní. „Později začal vystupovat, takže proto koncertní sbor. Převažují v něm zpěvačky. Na školu chodí chlapců méně. Záleží na mé osobní angažovanosti, abych je přivedl. Daří se to,“ říká Motl.

Nedávno formace získala v Rudolfinu cenu Sbor roku. Udělila ho Unie českých pěveckých sborů. „Jde o ocenění dlouhodobých úspěchů, hlavně bohaté umělecké činnosti. Letos mezi kandidáty byla poměrně velká konkurence. Jednalo se o laureáty prestižních mezinárodních soutěží. Široké kolegium sbormistrů a hudebních pedagogů se rozhodlo ocenit náš sbor. Hlavním důvodem byla reprezentace české sborové kultury v zahraničí.“

Tam byli a jinde taky

Milan Motl, který sám před lety dostal ocenění Sbormistr junior, připomíná, že KOS sjezdil velkou část Evropy. Byl už i na turné v USA, následně v Kanadě a právě v Japonsku. „Zkoušíme dvakrát týdně, což je v dnešní nabídce aktivit pro studenty poměrně náročné. V práci hodně využíváme scénické prvky, aby vystoupení nebylo jenom zvukové, ale i vizuální.“

Teď sbor čeká klasicistní opera Paris a Helena jako součást Smetanovy Litomyšle. Připravuje taky duchovní koncert při mši svaté celebrované monsignorem Halíkem.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související