Český sbor v Japonsku zdržel šinkansen a při návratu zpíval v letadle

30. duben 2019

Největší audioportál na českém internetu

Sbor Kos v Symphony hall Okayama, Japonsko | Foto: Shoee Murakawa

Je to země, kde si podle vlaků můžete řídit hodinky. Spoje všech kategorií tam jezdí doslova na vteřinu přesně. Někdy až tak, že našince překvapí.

Sbor KOS z Litomyšle absolvoval dvoutýdenní turné po Japonsku. „Myslím si, že Japonci milují českou hudbu. Prezentovali jsme jim českou lidovou hudbu v tradičních lidových krojích, což návštěvníci přijali velmi vřele,“ říká sbormistr Milan Motl.

Populární Dvořák

Japonsko prý „Kosáci“ zažili všemi smysly. „Kromě koncertů jsme mohli poznat místní pamětihodnosti i nesmírně pestrou gastronomii. Přivezli jsme si taky suvenýry jako třeba nádobu na saké, upomínkový předmět v podobě koule pro štěstí na partnerské město Litomyšle Matsumoto. Pro japonské publikum jsme natočili CD. Jsou na něm i japonské skladby anebo Dvořákovo Largo. To se na některých školách a úřadech hraje, když končí vyučování anebo pracovní doba.“

A jak to bylo s tím vlakem? „Jednou jsme způsobili zpoždění, když se nám nepodařilo časově zvládnout přemístění na velkém nádraží. Naštěstí na nás šinkansen počkal. Cestou zpátky jsme zpívali v letadle jedné cestující k narozeninám. Vytvořili jsme malou komorní skupinu a zazpívali jsme si v nebesích.“

Sbor Kos u hradu Matsumoto

Sbor nad sbory

KOS je vlastně zkratka pro koncertní sbor. Na Pedagogické škole v Litomyšli původně fungoval jako školní. „Později začal vystupovat, takže proto koncertní sbor. Převažují v něm zpěvačky. Na školu chodí chlapců méně. Záleží na mé osobní angažovanosti, abych je přivedl. Daří se to,“ říká Motl.

Nedávno formace získala v Rudolfinu cenu Sbor roku. Udělila ho Unie českých pěveckých sborů. „Jde o ocenění dlouhodobých úspěchů, hlavně bohaté umělecké činnosti. Letos mezi kandidáty byla poměrně velká konkurence. Jednalo se o laureáty prestižních mezinárodních soutěží. Široké kolegium sbormistrů a hudebních pedagogů se rozhodlo ocenit náš sbor. Hlavním důvodem byla reprezentace české sborové kultury v zahraničí.“

Tam byli a jinde taky

Milan Motl, který sám před lety dostal ocenění Sbormistr junior, připomíná, že KOS sjezdil velkou část Evropy. Byl už i na turné v USA, následně v Kanadě a právě v Japonsku. „Zkoušíme dvakrát týdně, což je v dnešní nabídce aktivit pro studenty poměrně náročné. V práci hodně využíváme scénické prvky, aby vystoupení nebylo jenom zvukové, ale i vizuální.“

Teď sbor čeká klasicistní opera Paris a Helena jako součást Smetanovy Litomyšle. Připravuje taky duchovní koncert při mši svaté celebrované monsignorem Halíkem.

autor: Jakub Malý

Mohlo by vás zajímat