Chcete, aby vám hvězda na Vánoce zčervenala? Začněte na tom pracovat

Vánoce, vánoční hvězda
Vánoce, vánoční hvězda

O Češích se říká, že jsou to domácí kutilové a zahradníci. A je to pravda. Vezměte si třeba vánoční hvězdy. Lidé v cizině si je kupují jen na pár dnů o Vánocích jako dekoraci. Ale kdepak Češi. Ti si tuhle květinu přechovávají na příští sezónu.

Přinášíme radu, jak to udělat, aby hvězda zčervenala právě na Vánoce.

Podle pardubického zahradníka Františka Hlubockého je velmi důležité zabezpečit dosud zelené vánoční hvězdě správný poměr světla a tmy. 

Přiklopte hvězdu krabicí 

Vánoční hvězda potřebuje zajistit přirozené zkracování dne tak, jak je zvyklá ve svých domácích podmínkách. Potřebuje osm až deset hodin slunečního svitu. Můžete si tedy poměrně přesně určit čas, kdy chcete, aby vánoční růže vykvetla.

Tmu zajistíte díky krabici, kterou budete květinu přiklápět a tím jí zajistíte čas na spánek. „V pět hodin odpoledne hvězdu přiklopte a řekněte jí: holka, jdeme spát. A ráno v osm hodin krabici zase odklopte a popřejte hvězdě dobré ráno. Tuto operaci provádějte deset týdnů. Ale pozor! Nesmíte ani jednou vynechat. Jakmile jednou zapomenete, musíte celý desetitýdenní cyklus opakovat znovu. Hvězdě vadí i rozsvícená žárovka v době, kdy má mít tmu,“ radí zahradník František Hlubocký.

Přes den mějte vánoční hvězdu na ne příliš osluněném okně, při teplotě kolem třiadvaceti stupňů. Je to tropická rostlina, postačí jí mírná zálivka.

Víte, proč je důležité podzimní hnojení? A jak hluboko se správně sází cibulky? Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Související