Chcete mít slunečnice ve váze? Svěží je udržíte horkou vodou!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy slunečnice

Říká se, že žlutá barva květu znamená žárlivost. My ale na pověry nedáme. Slunečnice právě kvetou. Florista Petr Kopáč nabízí radu, jak udržet slunečnice co nejdéle svěží.

Slunečnice nejprve šikmo seřízněte. Dejte vařit vodu, nalijte ji nejlépe do kameninového džbánku a vložte slunečnice. Překvapuje vás, že slunečnice přežije v horké vodě? Připadá vám to jako mučení? Má to svůj důvod: „Stonky slunečnice se vlastně spálí, ale zároveň se roztáhnou pletiva v nich, která lépe přijímají vláhu. Ve studené vodě by se pletiva naopak stáhla a to by zapříčinilo uvadnutí květiny.

Do horké vody se vkládají také květiny, které mají ve stoncích tzv. mléko, tedy latex. Jedná se třeba o máky nebo pryšce. Ve studené vodě by se jim stáhly cévní svazky, které nasávají vodu. Horká voda způsobí, že z nich latex rychle vyteče a rostlina má možnost nasát novou vodu. A ta už by měla být čerstvě nalitá a studená.

Růžím vyhovuje vlažná voda

Růžím nevyhovuje horká, ale vlažná voda. Ta postačí, aby se dřevnatá pletiva roztáhla a květina přijala dostatek vody.

Boxy růží ve velkoobchodu s květinami

Vždy je důležité seříznout stonky, nechat rostlinu napít. Za dva dny opět seříznout a vyměnit vodu. Vody ve váze by mělo být asi sedm až deset centimetrů. Gerberám stačí ještě méně. Mají totiž mírně chlupatý stonek a ten rád zahnívá. Proto jim stačí skutečně jen pár centimetrů vody ve váze.

Někteří lidé dávají pokládají celé růže do vany, aby se vzpamatovaly. Petr Kopáč má ale jiný názor: „Do vany bych květiny neponořoval. Ani růže. Voda se může dostat mezi květní plátky a ty pak zahnívají. Takže šikmý řez a nebát se vlažné vody,“ uzavírá florista.

Výživa v sáčku

Výživa pro letní květiny je podle Petra Kopáče určitě vhodná. Na rozdíl od jarních cibulovin, který neprospívá.

„V takové výživě je devadesát osm procent glukózy, která květinu vyživí. Zbytek tvoří sulfát hliníku. Ten je tam proto, aby se nemnožily bakterie. Naše babičky místo sulfátu házely do vody desetníky. Takže ani tím rostlinám neuškodíte,“ říká Petr Kopáč.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související