Chcete se stát pěstouny? Poradíme, kde hledat v Pardubickém kraji podporu

3. březen 2021

Přemýšlíte o tom, že byste nabídli domov dítěti, které ho potřebuje? Uvažovala o tom i lékařka Dagmar Zezulová. Nakonec si na začátku devadesátých let vzala spolu s manželem do pěstounské péče postupně čtyři děti. A k tomu vychovala dvě vlastní.

„Když jsme přišli na začátku devadesátých let s manželem na úřad, úřednice se nás ptaly, proč to chceme udělat? Vždyť už přece vlastní děti máme,“ svěřila se v Radioporadně Dagmar Zezulová.

Když se rozhodovala o této zásadní změně v rodině, neměla nikoho, kdo by jí řekl, do čeho vlastně jde, na co se má připravit. Proto se rozhodla to změnit a nabídnout budoucím pěstounům více informací. Vzniklo sdružení Děti domů.

Kam pro dobrou radu?

Děti domů, Amalthea a Hledáme rodiče - tři organizace, které pomáhají dětem získat nový domov. V Pardubickém kraji působí organizace Amalthea, která ve spolupráci s ostatními nabízí novou službu pro pěstouny.

„Propojili jsme se vzájemně a vznikla studie, která zmapovala, co pěstouni v době, kdy začínali, nejvíce potřebovali. A byla to právě zkušenost, o kterou by se mohli ti začínající pěstouni podělit s těmi zkušenými. Proto na základě této studie vznikl projekt, který toto propojení umožní,“ říká Petr Čada z neziskové organizace Amalthea. Stačí se informovat u uvedených organizací, které propojení zrealizují. 

„V dnešní době to jde bohužel jen po telefonu nebo online. Všichni ale doufáme, že v budoucnu to budou především osobní setkání,“ říká pěstounka Dagmar Zezulová, která si dnes už užívá vnoučat od svých dětí, které díky pěstounské péči mají vzor a dokázali si vytvořit vlastní domov.

Spustit audio

Související