Pěstouni bojují s pověstí a je jich málo. Změní se to?

13. září 2019

Jejich práci někteří obdivují, další haní. Kolem pěstounství se postupně vytvořila řada mýtů. Snaží se je rozptýlit třeba i vrcholící Týden pěstounství. Veselý konec bude mít v Chocni.

Týden pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi. Má podpořit náhradní rodinnou péči. „V této podobě se konal poprvé. Kraj se rozhodl rozšířit původní Den (pro) pěstounství. Toto téma je v naší společnosti pořád docela opomíjené. Chceme pěstounství veřejnosti víc přiblížit,“ říká organizátorka Hana Slezáková Kadlecová.

Choceňská tečka

Park Peliny hostí na konci celého týdne rodinný den plný zábavy. Program potrvá v neděli 15. září od 10 do 16 hodin. „Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma. Doprovázející organizace připraví aktivity. Děti za splnění úkolů dostanou cenu. Celý den pojímáme jako poděkování pěstounům za jejich nelehkou práci.“

Součástí odpoledne v Chocni podle Slezákové Kadlecové bude i diskuze s pěstouny. „Otevřeme půjčovnu koloběžek, vystoupí kapela Mixle v piksle anebo mistři světa ve footbagu.“

Trpělivost a vydržet

Pěstoun se musí vypořádat s drobnohledem úřadů. „Celý proces trvá asi rok od první žádosti. Procházíte přípravou, vyberou vám dítě. Ale máte čas se připravit fyzicky i psychicky. Opadnou z vás nějaké růžové představy. Dítě se do rodiny musí takzvaně hodit a musí vědět, že tam patří,“ popisuje realitu jedna z pěstounek Olina Pešavová.

Ji osobně k práci před šesti lety přivedla sestra. „Sama měla v pěstounské péči roční holčičku. Mně tou dobou onemocněl syn a potřebovala jsem sehnat práci na doma. Jsem samoživitelka bez partnera. Myslela jsem si, že neprojdu.“

Aktuální akce by mohla přilákat nové zájemce o práci. „Je jich totiž pořád málo. V Pardubickém kraji momentálně žije 752 dětí v pěstounských rodinách. V evidenci zůstává 290 dětí vhodných do pěstounské péče. Ideální by bylo, kdyby mohly vyrůstat v rodině a ne v ústavu,“ myslí si Hana Slezáková Kadlecová z organizace Amalthea.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.