Chcete se zbavit škůdců na zahradě? Postavte tam včelí domek

21. duben 2017

V přírodě je mnoho druhů včel a jen jedním z nich je včela medonosná, kterou všichni známe. Ty ostatní mají ale také velký význam. Opylují například rostliny, které včela medonosná opylovat neumí. A pokud jim postavíte domeček, vyzobou vám na zahradě škůdce.

Jedním z blízkých příbuzných včel je na první pohled nemotorný čmelák. Čmelák je vlastně rod včely. Mezi vzdálenější příbuzné včel patří vosy a mravenci, pak jsou to hrabalky, kutilky, nebo zlatěnky. Všichni tito živočichové patří mezi blanokřídlé. Dozvěděli jsme se od přírodovědce Petra Bogusche z Univerzity Hradec Králové.

Včelí domky na zahradě

Včelí domky jsou velkým hitem v cizině, například ve Velké Británii. V zahradnictví si tam můžete vybírat z mnoha druhů. Ale není problém si takový domek pro divoké včely postavit vlastnoručně. Potřebujete k tomu dřevěný rám. Jeho velikost záleží na velikosti vaší zahrady. „Já ho má vysoký metr dvacet, široký asi osmdesát centimetrů. Nejdůležitější je to, čím vysteleme vnitřek rámu. Mohou to být navrtané cihly, špalky s vyvrtanými otvory, různé typy stébel a stonků, seno, zkrátka všechno, v čem samotářské včely mohou hnízdit. Je potřeba toho nachystat opravdu hodně, aby byl domeček zaplněný,“ radí přírodovědec Petr Bogusch.

V přední i zadní části domku necháme otvory, kudy včely nalétávají dovnitř. Pokud v domku zahnízdí, máme vyhráno. Za odměnu nám opylují stromy a keře na zahradě. Kutily a hrabalky jsou masožravé, takže nám zase zlikvidují škůdce, jako jsou například mšice nebo mandelinky.

Jak na mšice ve skleníku

V dnešní době se dá sehnat přípravek, který je parazitem mšic. Je to sáček, který obsahuje kukly drobné vosičky. Když přípravek instalujete do skleníku, vylíhnou se vosičky přímo tam. Pak nakladou svoje vajíčka do mšic a mšice celkem rychle zlikvidují.

Logo

Kde bydlí blanokřídlí v přírodě? Většina včelích druhů hnízdí v zemi nebo v různých dutinách. „Včelka nebo vosička si vyhrabe noru, na jejímž konci vytvoří hnízdní komůrky, do kterých nanosí potravu pro svoje larvičky a naklade tam vajíčka. Další druhy bydlí v dutinách stonků, rákosu, v mrtvém dřevě po larvách brouků, dokonce i v ulitách plžů,“ doplňuje Petr Bogusch.

Kam do přírody na pozorování včel

Na pozorování včel jsou nejlepší vlhká a teplejší místa. „Ve východních Čechách jsou ideální mokřady. Takovým příkladem jsou Bohdanečské rybníky, Žehuňský rybník, rezervace Baroch kousek od Pardubic, lokalita Na Plachtě v Hradci Králové nebo okolí obce Rzy,“ láká do přírody Petr Bogusch.

autor: jsl
Spustit audio