Choceň - město v parku, park ve městě

V malebném údolí řeky Tiché Orlice v podhůří Orlických hor leží Choceň. Město, které je sice nevelké, ale zato se může pochlubit zajímavou historií a krásnou přírodou. Ta ho nejen obklopuje, ale je v podobě hned několika parků, jakoby jeho přirozenou součástí.

A nesmíme zapomenout ani na velkou záhadu choceňského tunelu, která se dodnes nepodařila vědcům rozluštit.

K Chocni jakoby řeka patřila nějak přirozeně. Město vzniklo na jejích březích už v době bronzové. Dokládají to četné archeologické nálezy. Stejně tak jako hrádky a tvrziště, kterých zbylo v jejím okolí hned několik a možná i hrad, který stál zřejmě v místě dneního zámku, tedy přímo na levém břehu Tiché Orlice nedaleko historického centra.

První zmínka o Chocni je ale až z roku 1227, v závěti tehdejšího majitele panství, kde ji ještě nazývají Hocní. Od roku 1292 je z Chocně trhové městečko a počátkem 14. století získává město loupeživý rytíř Mikuláš z Potštejna, který tam právě vystavěl hrad. Je to ten, který údajně musel někde zakopat velký poklad. Říká se, že je na Potštejně, ale kdo ví?

Zámek a kaple s největšími dveřmi

Je možné, že dnešní zámek stojí právě na místě někdejšího Mikulášova hradu. Jsou o tom ale jen kusé informace. Zámek byl původně renesanční a postavil ho v roce 1562 tehdejší majitel panství Zikmund ze Šelmberka původně jako jednopatrovou budovu. Tu jeho následovníci rozšířili na čtyřkřídlovou budovu s obdélníkovým nádvořím a tuto dispozici má dodneška.

kaple bývalého zámku Kinských v Chocni

Zámek ale velmi utrpěl za třicetileté války a tak ho další majitelé rod Kinských nechal přestavět do dnešní klasicistní podoby. Později přistavěli ještě kapli ve východním křídle zámku v pseudogotickém stylu, ve kterém je také interiér kaple včetně oltářů. Kaple se dochovala v téměř nezměněné podobě. A co je na ní ještě zajímavé? Zřejmě největší dveře v Chocni a okolí. Měří 3 a půl metru a klika je ve výšce dvou metrů. Takže zkrátka pouze pro vysoké.

Orlické muzeum a valdštejnská truhla

Na zámku v Chocni sídlí také Orlické muzeum. A to už od konce druhé světové války. Dnes je v jeho přízemí v několika místnostech stálá výstava z nejstarší historie Chocně v podobě archeologické a paleontologické expozice. A unikátní je pak expozice věnovaná historii cihlářství v Chocni.

V prvním patře jsou pak výstavní prostory pro další výstavy a hlavně další historická expozice s jednou vzácností. Tou je pokovaná truhla zřejmě na peníze a důležité dokumenty, kterou v Chocni nechal slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který choceňské panství také krátkou dobu vlastnil. To, že je z majetku se ale zjistilo podstatně později, až se odkryl vrchní nátěr. Do té doby totiž sloužila jako městský „trezor".

Barokní areál: kostel, fara, zvonice a špitál

Další dominantou Chocně, která se také nachází přímo v centru, je tzv. Barokní areál. Jde o komplex barokních budov v těsné blízkosti, tedy faru, zvonici, bývalý špitál a především kostel sv. Františka Serafínského. Na jeho místě dříve údajně stále nějaká gotická svatyně a později původně dřevěný kostelík s kamennou zvonicí. Ta jediná zůstala po velkých požárech v 17. a začátkem 18. století.

Choceňský kostel

Později bylo rozhodnuto o postavení kostela zděného, a to za vydatné, především finanční, pomoci hrabětě Kinského. Asi nejvýznamnější součástí kostela je pak oltářní obraz, který představuje stigmata sv. Františka a který je připisován slavnému malíři vrcholného baroka Petru Brandlovi.

Parky a cyklostezka

Choceň je město parků, přímo v centru je jich několik a tak to vypadá, jakoby se město přirozeně prolínalo s okolní přírodou, která je, jako celé údolí řeky Tiché Orlice, nesmírně malebná. Jedním z nich je přírodní park a Státní přírodní rezervace Peliny. Tamní pukové skály nad Tichou Orlicí jsou v zimě romanticky pochmurně krásné.

V době vegetace ale skýtají neskutečné pohledy na škálu barev rostlin, kterým se tam velmi daří, stejně jako řadě živočichů, i těch vzácných. Klid a krásu přírody přímo v centru, protože park se nachází opravdu jen pár kroků od zámku, ocení místní i turisté.

A také cyklisté. Vede odtud totiž jedna z cyklostezek, která prochází právě malebným údolím řeky až do Brandýsa nad Orlicí. Je možné se po ní vydat ale také pěšky nebo v zimě na běžkách. A po cestě spatřit další zajímavosti Choceňska, třeba zbytky tamních hrádků a tvrzí.

Choceň - Peliny

Tajemství Choceňského tunelu

Původně tudy železniční trať vůbec neměla stát. Stavitelé dráhy z Olomouce do Prahy se prý ale nedohodli s Vysokým Mýtem, které odmítlo, aby se stavěla železnice na jeho pozemcích. A tak se musel vyhloubit na trati před Chocní tunel. Ten byl geniálnímu mladému staviteli dráhy Janu Pernerovi osudný. Krátce po otevření dráhy ho totiž kontroloval a vyklonil se natolik, že se zranil o návěstidlo a pár dní na to na následky zranění zemřel.

Choceňský tunel už neexistuje, zůstal po něm je výřez v místě, kudy vede železnice. Přesto k němu vedou kroky nejen milovníky železnice, ale také záhad. S jeho stavbou se totiž jedna velká spojuje Při ražbě tunelu v první polovině 19. století totiž nalezli dělníci uprostřed skály několik úlomků ryzího železa. To zkoumali vědci tehdejší i dnešní doby, ale nikdo neví, jak by bylo možné najít železo takové ryzosti uprostřed skal. Jednou z verzí je, že do skály spadl meteorit, to ale vědci už vyvrátili. A tak záhada choceňského železa stále trvá.

autor: RUS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...