Chytré parkování v Pardubicích v praxi: nové zóny, nepřenosné čipy
Díky novému systému mají strážníci městské policie dokonalý přehled nejenom o obsazenosti parkovacích míst v centru, ale ihned také vidí, kdo za parkování zaplatil, a kdo ne.
„Funguje to jednoduše, v každém parkovacím místě v centrum města osazeným senzorem je malý jednoduchý vysílač, ten zdetekuje, jestli nad něj zaparkovalo auto a jestli se v něm nachází parkovací identifikátor,“ vysvětluje mluvčí městské policie Jiří Sejkora.
Parkovacími senzory jsou v současné době osazena všechna místa v centru města s výjimkou sídliště Závodu míru. „Tam se bude situace řešit pravděpodobně vjezdovou kamerou. A jestli se do budoucna senzory rozšíří dál, to záleží na politické reprezentaci,“ dodává Jiří Sejkora.
K datům mají přístup nejenom strážníci, ale výstupy ze senzorů a počty volných parkovacích míst se zobrazují také na elektronických značkách v ulicích města. „Parkovací aplikace města má k datům také přístup, takže si dokážete ve svém vozidle v mobilu, pokud neřídíte, také nalézt správné místo, kam byste chtěl zaparkovat.“
Jedno auto, jedna značka, jeden čip
Parkovací identifikátor je nepřenosný a svázaný danou registrační značkou. Nelze ho tedy přendávat z auta do auta. „Když máte víc aut, můžete čip přikoupit, ale s každým dalším vozidlem platíte nějakou cenu,“ říká Jiří Sejkora. „Setkáváme se s tím, že někteří řidiči argumentují do krve, já mám dvě vozidla a přehazuju si mez nimi identifikátor. Takto to skutečně nefunguje.“
Problém nenastane ve chvíli, kdy budete využívat náhradní vozidlo, nebo si koupíte auto nové. „Systém s tím počítá. Každý člověk, který si zakoupí identifikátor, má přístup do nějakého elektronického systému evidence, kde může uvést, že v tuto chvíli používá jiné vozidlo, než ke kterému to bylo vydáno. Systém změnu zaznamená a nám to nevyjde jako přestupek.“
Nové zóny
Se změnou systému přišla i změna parkovacích zón. „Řada lidí, jako řídí po paměti, také parkuje po paměti a nezaznamenali změnu číslování zón. Takže se nám stává, že lidé zaplatí poplatek, ale zadají jinou zónu. To se ale nestává u identifikátorů, to je u vozidel, která parkují na placeném stání,“ přibližuje další chyby řidičů Jiří Sejkora.
Stejně tak je důležité správně zaparkovat, tedy umístit auto takzvaně mezi čáry. „Parkovací senzor má omezený dosah, on detekuje vozidlo nad sebou, ale nebude ho detekovat posunuté půl metru vedle.“
A záleží také na správném umístění identifikátoru uvnitř auta. „Parkovací čip by měl být správně umístěn někde u podlahy vozidla. Neodporučujeme schránky ve dveřích, kde je vystavený nárazům. Nejlepší je schránka u spolujezdce, nebo středový panel u řadicí páky. Setkali jsme se s tím, že někteří řidiči umisťují identifikátor za oknem, nebo za stínítko na slunce. Toto nedělejte, to zařízení je citlivé na teplo.“
Použití parkovacích karet v jiné zóně dříve strážníci tolerovali. S čipy už vám stání v jiné zóně neprojde. „To už možné není. K identifikátorům jsou zóny přiřazené napevno. V éře parkovacích karet se ještě nějak dalo říct, není to tato zóna, ale máte zaplaceno, takže se to nějak dalo přehlížet. Elektronický systém tuto možnost eliminuje a přesně stanoví, kde to vozidlo má a nemá co dělat,“ říká Jiří Sejkora.
Proč trápí strážníky sdílené koloběžky? A jakých chyb se lidé dopouští při jízdě? Poslechněte s celou Radioporadnu s Jiřím Sejkorou.
Související
-
Senzor pod každým autem. Pardubice vrtají do parkovacích míst digitální hlídače
Vize inteligentního parkování v Pardubicích se stává realitou. Odborná firma v těchto dnech zapouští na vybraných místech do země čidla, která jsou základem celého systému.
-
Nejčastější chyby na elektrokoloběžkách? Slalom mezi chodci a děti bez přilby
Pardubičtí strážníci se zaměřují na čím dál oblíbenější elektrokoloběžky. Jak je bezpečně, ohleduplně a v souladu se zákonem využívat totiž mnoho jejich uživatelů netuší.
-
Papírové parkovací karty v Pardubicích končí, nahradí je čip
Papírové parkovací karty se v Pardubicích brzy stanou minulostí. Radnice se rozhodla jít jenom elektronickou cestou a nové karty v papírové podobě už vydávat nebude.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.